REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Żyli wśród nas, czyli cięcińscy Żydzi

Żyli wśród nas, czyli cięcińscy Żydzi

Trudnili się

przede wszystkim handlem. Najczęściej byli właścicielami okolicznych karczm. Nie inaczej było i w Cięcinie, gdzie społeczność żydowska współistniała z polską. Operatywnośc Żydów sprawiła, iż mieszkańcy Cięciny to właśnie u nich mogli  zakupić artykuły pierwszego użytku. W XIX wieku w Cięcinie istniała cegielnia, której właścicielem również był Żyd. 

Jak układały sie wzajemne relacje?

Na ogół poprawnie. Jak podaje Wawrzyniec Ficoń - Żydzi prowadzący karczmy niejednokrotnie wykorzystywali polskie umiłowanie alkoholu. Sprzedawano więc trunki na kredyt, lecz gdy te narosły, a z różnych powodów nie mogły być splacone - Żydzi, by powetować sobie straty, domagali się zajęcia okolicznych łąk. Takie zachowanie właśnie kształtowało wzajemną niechęć. 

W latach 30. minionego wieku Cięcinę zamieszkiwały rodziny żydowskie. Pozostały po nich nazwy - "u Żyda". To właśnie Salomon, właściciel karczmy, czerpał zyski, niekoniecznie uczciwie. Z przekazów ustnych wiemy, iż jeden z mieszkańców chciał uregulować swój dług w szabat, podczas gdy Żyd odmówił przyjęcia pieniędzy, zasłaniając się prawem religijnym. Wkrótce jego dobytek strawił ogień, a on sam prawdopodobnie padł ofiarą Zagłady. Obecnie z powodu braku spadkobierców w miejscu tym mieści się Kółko Rolnicze. 

"U Ferberki"

Tu, gdzie mieści się przedszkole, mieszkała rodzina Ferber. To także karczma, w której niegdyś wyprawiane byy wesela. Zawierucha wojenna spowodowała rozbicie rodziny - część zginęła, natomiast córka została uratowana dzięki pomocy Polaków. 

U Wajdziaków

Przy ulicy Jana Pawła II w okolicach zabytkowej figury Matki Bożej Różańcowej mieszkała w Cięcinie rodzina Kracher. Ojciec prowadził niewielki sklepik. Losy rodziny nie są znane. 

"Na wale"

To tragiczna historia rodziny żydowskiej. Liczna familia, spośród której większość zginęła w obozie zagłady w Oświęcimu. Rodzina Wasserberger. Mieszkali w Cięcinie Dolnej, obok kuźni, przy ulicy Jana Pawła II. Ojciec prowadził slepik i piekarnię. Jego córka nieszczęśliwie zakochała się w katoliku, a jak wiadomo, na taki skandal w żydowskiej rodzinie nie można było pozwolić. Dziewczyna prawdopodobnie wraz z wybrankiem została zastrzelona przez własnego ojca. 

_____________

Na podst: W Ficoń: "Cięcina wieś pastowska". 

 

Przeczytaj także

 REKLAMA