REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

''Święty, święty, święty...'' w Kamesznicy

''Święty, święty, święty...'' w Kamesznicy

Ulicami Kamesznicy przeszła

 procesja Bożego Ciała. Dopisali mieszkańcy, którzy pięknie przyozdobili swoje domy i ogrodzenia. Na uwagę zasługują także bardzo starannie przygotowane cztery ołtarze.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii . Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.  Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem wolnym od pracy.  

Procesja nie były elementem święta od samego jego początku. Najstarszą wzmianką na temat ich istnienia była informacja o przeprowadzanych w latach 1265–1275 uroczystych procesjach przed sumami w Kolonii, podczas których niesiony był krzyż i Najświętszy Sakrament. Taka celebracja stanowiła nawiązanie do dawniejszych zwyczajów polegających na zabieraniu w podróż Eucharystii, by była ochroną przed niebezpieczeństwami.  Pierwotna forma procesji wyrażała się w prostym, nie przerywanym przejściem z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwem na końcu. Na terenie Niemiec wiązała się z procesyjnym przechodzenie przez pola danej wsi lub otoczenia miasta. Wierni zatrzymywali się przy czterech stacjach, przy których udzielano błogosławieństwa wiernym, a polom błogosławieństwa „pogodowego”. Przy poszczególnych stacjach odczytywano początkowe części czterech Ewangelii, które zyskiwały funkcję formuł błogosławieństwa. 

Przeczytaj także

 REKLAMA