REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Mały Wiedeń, czyli witamy w Bielsku - Białej
Fot: UM Bielsko - Biała

Mały Wiedeń, czyli witamy w Bielsku - Białej

Ta niedawna stolica

naszego regionu zasłynęła głównie z wyrobu tekstyliów. Bielsko-Biała stanowi historycznie ważny ośrodek gospodarczy, który przed laty zyskało miano „miasta 100 przemysłów” oraz „śląskiego Manchesteru”. Od średniowiecza miasto rozwijało się przede wszystkim jako ośrodek handlu, sukiennictwa, ceramiki oraz wyrobu i sprzedaży alkoholi.

bbratusz

Archeolodzy datują powstanie miasta na XIII w.,  natomiast pierwsza pisemna wzmianka o Bielsku jako o mieście pochodzi z roku 1312. Bielsko - Biała to przede wszystkim niezwykle klimatyczne miejsce, określane nie bez powodu "małym Wiedniem".  Terminem Mały Wiedeń określa się te miasta, których architektura wzorowana była na wiedeńskiej. W Polsce Małym Wiedniem określane są właśnie Bielsko-Biała i Cieszyn. 

bbkamienica

"Mały Wiedeń" przebiega od dworca PKP do centrum Bielska. Znajduje się tu cały ciąg kamienic z przełomu XIX i XX w.W zdecydowanej większości zaprojektowane zostały przez Karola Korna, jednego z najwybitniejszych architektów tworzących Bielsku i Białej. Zabudowa tego terenu wiązała się z usytuowaniem dworca kolejowego oraz z przeprowadzeniem trasy kolejowej do Żywca w latach 70 XIX w. , co spowodowało zmianę układu przestrzennego miasta. Dzięki temu niedaleko od centrum powstał atrakcyjny teren do budowy okazałych kamienic i willi bogatych bielskich fabrykantów, przemysłowców i kupców. Powstała w ten sposób secesyjna, o charakterze wielkomiejskim zabudowa miasta, która z racji inspiracji płynących ze stolicy monarchii austro- węgierskiej nazywana jest popularnie właśnie "małym Wiedniem". 

bbteatr

Druga połowa XIX wieku jest określana jako złoty wiek Bielska i Białej. Obok fabryk powstawały więc  eleganckie wille bogatych przemysłowców, pełne przepychu kamienice i gmachy publiczne, w tym teatr miejski, poczta czy ratusz inspirowane architekturą Wiednia. 

 REKLAMA

Przeczytaj także