REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Góralskie dzieci z Beskidów i Katalonii na żywieckim Rynku!
Fot: Piotr Droździk/Małopolskie Centrum Kultury

Góralskie dzieci z Beskidów i Katalonii na żywieckim Rynku!

Już w najbliższy piątek

w Nowym Sączu w ramach Święta Dzieci Gór odbędzie się Dzień Żywiecko-Kataloński. Beskid Żywiecki będzie reprezentował Zespół Regionalny Gminy Świnna „Hajduki”, zaś Katalonię zespół Esbart Marboleny. Oba zespoły będzie można obejrzeć na żywieckim Rynku już jutro (w środę) o 16.00.

ŚWIĘTO DZIECI GÓR to Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych odbywający się od 21 do 28 lipca 2019 w Nowym Sączu. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, palą ogniska i spędzają jeden dzień w domach swoich polskich partnerów.

Jutro na żywieckim Rynku w ramach dnia z dziećmi gór o godzinie 16.00 wystąpią gościnnie HAJDUKI z Pewli Ślemieńskiej prezentując program pt. Mali Muzykanci. Na polanie dzieci bawią się w ciuciubabkę, wyliczanki, uczą się nawzajem grać na skrzypcach. Tańczą obyrtkę, obyrtkę dziewcząt i koło, bawią się powrozem, śpiewają tradycyjne pieśni górali żywieckich, grają na tradycyjnych instrumentach. W programie będą również wykorzystane instrumenty pasterskie, takie jak piszczałki sześciootworowe, okarynki, a także heligonka, basy, skrzypce oraz mały bas (tzw. basek podhalański). Muzykujące dzieci i młodzież stanowią w zespole grupę ponad 20 osób, które uczą się gry na tradycyjnych instrumentach góralskich.

Pojawi się również hiszpański zespół ESBART MARBOLENY, który obecnie liczy 150 członków. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć wiązankę tańców prezentującą bogactwo katalońskich tradycji: ball de les gitanes de Sant Celoni (karnawałowy, maskaradowy taniec powstały w XVIII wieku, wykonywany przy akompaniamencie kastanietów i dud), ball de nans de la patum de Berga (średniowieczna, taneczna feta i jedno z najważniejszych folklorystycznych świadectw katalońskiej kultury), ball pla d’Alinyà (wdzięczny i subtelny taniec w parach), ball pla de Canejan (taniec wywodzący się z gminy położonej w dolinie Aran), Hereu Riera (taniec posiadający wiele znaczeń, np. wykonywany w karczmie jako sposób podjęcia decyzji o tym, kto zapłaci za napoje alkoholowe), bolengera (radosny taniec w kole pochodzenia francuskiego).

Zapraszamy również do Nowego Sącza, gdzie oba zespoły wystąpią już w piątek, 26 lipca o godzinie 19.00.

Przeczytaj także

 REKLAMA