REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Pałac Habsburgów - odpowiedź Zarządu Powiatu Żywieckiego

Pałac Habsburgów - odpowiedź Zarządu Powiatu Żywieckiego

 

Odpowiedź

na list otwarty Resursy Mieszczańskiej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej w sprawie żywieckiego Pałacu Habsburgów.

Przyjmując wszystkie uwagi zawarte w liście chcemy podkreślić, że obecna sytuacja Pałacu Habsburgów jest efektem działań w poprzednich kadencjach Powiatu kiedy to zdecydowano o wyprowadzeniu szkoły z pałacu oraz o rozpisaniu projektu na modernizacje obiektu wraz z utworzeniem historycznego parku tematycznego w Żywcu „Od Komorowskich do Habsburgów”.

Podzielamy opinię, że powinien być jeden właściciel wszystkich obiektów w Parku. Jednak nie była to decyzja Powiatu aby Rodzina Habsburgów zrzekła się praw do Starego Zamku, a Pałac pominięto w tych uzgodnieniach. W następstwie zostało na wniosek pełnomocnika Rodziny Habsburgów wszczęte postępowanie o zwrot całej nieruchmości.

Obecnie przed Wojewodą Śląskim prowadzone jest postępowanie na wniosek pełnomocnika spadkobierców Rodziny Habsburgów o zwrot przedmiotowej nieruchomości. Ze względu na okres trwałości zrealizowanych projektów (o których informowaliśmy wielokrotnie za pośrednictwem mediów) w tym obiekcie sprawa roszczeń została zawieszona do czasu zakończenia projektów czyli do kwietnia 2020 roku.

Aby przyjąć realny plan co do przyszłości tego obiektu niezbędne jest zakończenie postepowania dot. roszczeń Rodziny Habsburgów. Po ostatecznym zakończeniu tej sprawy Zarząd Powiatu podejmie adekwatne działania do wydanego orzeczenia.

Trudno zgodzić się z tezą, że działania Starostwa są niedostateczne w zakresie zarządzania Pałacem. Należy podkreślić, że uzyskane dofinansowanie z UE na modernizację obiektu znacząco zamknęło możliwości odpłatnego korzystania z obiektu.

Mimo, że Pałac Habsburgów na dzień dzisiejszy nie jest w pełni użytkowany Powiat Żywiecki ponosi miesięczne koszty utrzymywania obiektu w które wliczane jest ogrzewanie, ubezpieczenie, energia elektryczna, woda, ścieki, przeglądy techniczne, bieżące naprawy oraz sezonowe udrażnianie systemu rynnowego. Łączny koszt za 2018 r. wynosi około 100.000,00 zł.

Niestety wyżej wymienione okoliczności ograniczają możliwości Powiatu w rozwiązaniu statusu całego obiektu. Mamy nadzieję na bardzo konstruktywne rozmowy i uzgodnienia z przedstawicielem Rodziny Habsburgów, aby w ramach postępowania przed Wojewodą wypracować jak najkorzystniejsze warunki wykorzystywania tego obiektu z myślą o upamiętnieniu roli Rodziny Habsburgów dla Żywiecczyzny.

Z poważaniem,

Zarząd Powiatu Żywieckiego

Przypominamy:

List otwarty w sprawie żywieckiego Pałacu Habsburgów wystosowała Resursa Mieszczańska przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej. Postulat w nim zawart głosił, żeby niszczejący budynek przeszedł na własność miasta i powstała w nim galeria. 

 

Przeczytaj także

 REKLAMA