REKLAMA

reklama

                      

Droga zima z uchwałą antysmogową
Fot. Mg pictures

Droga zima z uchwałą antysmogową

Zakaz używania najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw,
stopniowa wymiana przestarzałych instalacji cieplnych – to założenia tzw. uchwały antysmogowej, która 1 września weszła w życie w woj. śląskim. Sejmik przyjął ją 7 kwietnia bieżącego roku.
 
Zapisy uchwały, która weszła w życie 1 września br. i ma obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie można już stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Sama uchwała nie zakazuje jednak spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.
Uchwała wprowadza też istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania.
W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
A jak wyglądają ceny popularnych paliw na terenie powiatu żywieckiego? Sprawdzilismy:
Za węgiel orzech zapłacimy od 750 do 800 zł.
Węgiel kostka to koszt od 780 do 850 zł.
Węgiel Eko - 750zł do 900 zł
Na miał wydamy od 580 do 650 zł.
Koks - cena 1200 - 1300 zł

Przeczytaj także

 REKLAMA