REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Od kilku dni policjanci sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane przez służby sanitarne do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek.

Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby.

Kontrole osób objętych kwarantanną są wykonywane wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy. Policjanci sprawdzają czy osoby zobligowane przez służby sanitarne do pozostawia w wyznaczonym miejscu stosują się do tego, a także pytają czy nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna, by nie narażać innych na ryzyko.

Niestety nie wszyscy to rozumieją. Wczoraj policjanci z Żywca kontrolowali rodzinę objętą kwarantanną. Z trzech osób, tylko jedna była w miejscu kwarantanny. Jak ustalili policjanci, kobieta wraz z dzieckiem wyszła z mieszkania. Mundurowi o zaistniałym incydencie natychmiast powiadomili inspektorat sanitarny. W stosunku do kobiety śledczy prowadzą już czynności wyjaśniające dotyczące niedostosowania się przez nią do obowiązujących nakazów związanych z kwarantanną.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, będą wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę nawet 5 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei, jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie — do 500 zł.

Dlatego apelujemy i przypominamy o odpowiedzialnym zachowaniu, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich służb! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

źródło: http://zywiec.slaska.policja.gov.pl/

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE