REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Wystawa Upamiętniająca 100-lecie Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego
Fot: UM Żywiec

Wystawa Upamiętniająca 100-lecie Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego

11 listopada br. Żywiec świętował Niepodległość w wyjątkowy sposób, otwierając drzwi Muzeum Miejskiego na niezwykłą wystawę "Żywieckie Seminarzystki".

Wydarzenie to związane jest z setną rocznicą powstania Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Żywcu, które funkcjonowało w latach 1923–1936.

W oficynach muzeum, pełnych historii i wspomnień, zgromadzili się mieszkańcy, by uczcić pamięć tego wyjątkowego miejsca edukacji. Seminarium imienia Marii Konopnickiej mieściło się w budynku szkoły nr 2 na ulicy Zielonej, a jego powstanie wiązało się z licznymi trudnościami organizacyjnymi. Jednak mimo tych wyzwań, szkoła osiągnęła wysoki poziom dydaktyczny i pedagogiczny, kultywując jednocześnie wartości patriotyczne.

Wystawa, będąca swoistym oknem w przeszłość, przenosi nas do czasów, gdy młode kobiety poszukiwały wiedzy i miały odwagę wyruszyć na nieznane szlaki edukacyjne. To miejsce nie tylko kształciło umysły, ale również pielęgnowało ducha patriotyzmu.

Warto podkreślić, że inicjatywa ta ma szczególne znaczenie w kontekście obchodów setnej rocznicy. Wystawa "Żywieckie Seminarzystki" to nie tylko zapis historii edukacji, ale również hołd dla tych, którzy w przeszłości poświęcali się nauce i patriotyzmowi.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, która będzie dostępna do 29 grudnia 2023 roku. To okazja do poznania niezwykłych historii Żywieckich Seminarzystek, które na zawsze wpisały się w historię edukacji i patriotyzmu w naszym regionie.

źródło: UM Żywiec 

Przeczytaj także

 REKLAMA