REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Żywiecki Szlak Oręża Polskiego: Wędrówka przez Dziedzictwo Patriotyczne
Fot: UM Żywiec, autor: Grzegorz Szczepaniak

Żywiecki Szlak Oręża Polskiego: Wędrówka przez Dziedzictwo Patriotyczne

Przed kilkoma dniami Żywiec zyskał nowy powód do dumy - Żywiecki Szlak Oręża Polskiego został oficjalnie wyznaczony i oznakowany.

To inicjatywa, która ma przypominać o zasługach osób związanych z miastem, tych, którzy poświęcili się dla wolności Polski.

Szlak o kolorze biało-czerwonym, symbolicznie nawiązującym do narodowych barw, został stworzony we współpracy Urzędu Miejskiego w Żywcu z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Oto krótka relacja z trasy oraz najważniejszych punktów na tym patriotycznym szlaku. Szczegółowy opis szlaku na zywiec.pl

Trasa rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Żywcu-Zabłociu, a każdy krok przypomina o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Już na początku, obok głównego wejścia, stoi tablica pamiątkowa upamiętniająca wyjazd 400-osobowego oddziału II Kompanii Strzelców i Sokołów pod dowództwem Tadeusza Jänicha w 1989 roku. To tutaj, w 1934 roku, pierwsze kroki na Ziemi Żywieckiej postawił Marszałek Polski Józef Piłsudski.

Szlak prowadzi przez ulicę Dworcową, mijając Kościół Św. Floriana, związany z proboszczem Ks. Prałatem Stanisławem Słonką, który w czasie okupacji niemieckiej był zaangażowany w konspiracyjną działalność w Armii Krajowej. Niewykończona wówczas świątynia pełniła funkcję schronu dla broni i prasy podziemnej.

Kolejne etapy trasy to symboliczne miejsca, takie jak gmach, w którym w czasie II Wojny Światowej mieściło się Gestapo, a także Skwer Narodowych Sił Zbrojnych, upamiętniający tragiczne wydarzenia z 24 września 2006 roku.

Podczas wędrówki warto zatrzymać się przy Miejskim Centrum Kultury, dawnym siedzibie „Sokoła”, które odegrało istotną rolę w odzyskaniu niepodległości. Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny, mieszczące się w poniemieckim schronie przeciwlotniczym, prezentuje bogatą ekspozycję związanej z regionem historii zbrojnej.

Trasa wiedzie także obok Pomnika Żołnierzy Polskich, Pomnika Grunwaldzkiego, oraz miejsc związanych z rodziną Habsburgów, która zasłynęła z patriotycznej postawy w okresie kształtowania się państwa polskiego po 1918 roku oraz podczas II Wojny Światowej.

Zakończenie szlaku w Moszczanicy to symboliczne podsumowanie wędrówki przez historię patriotyzmu Żywczan i mieszkańców Żywiecczyzny. Szlak Oręża Polskiego to hołd dla tych wszystkich, którzy poświęcili się dla Polski, umożliwiając nam dzisiaj życie w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

Autorzy szlaku: Mariusz Hujdus, Grzegorz Szczepaniak, Monika Ponikiewska, Michał Kusiak

źródło: UM Żywiec 

Przeczytaj także

 REKLAMA