REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Gwarowo w Węgierskiej Górce, czyli Dyktando za nami

Gwarowo w Węgierskiej Górce, czyli Dyktando za nami

Już po raz szósty w Ośrodku Promocji Gminy w Węgierskiej Górce odbyło

się Dyktando Gwarowe im. Renaty Madejczyk „Nigdy nie zaginie górolskie godanie". Tegoroczną edycję otworzył Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, który minutą ciszy uczcił pamięć zmarłej pomysłodawczyni Dyktanda - Renaty Madejczyk. Kolejna już edycja Dyktanda zgromadziło prawie 30 uczestników zarówno z gminy Węgierska Górka, jak i gmin sąsiednich. 

"Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia, ale tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, bowiem samo uczestnictwo w Dyktandzie jest dużym wyzwaniem. Organizatorom dziękuję za kontynuowanie tej jakże ważnej imprezy kulturalnej" - podkreślił Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik. 

Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim upowszechnianie kultury języka gwarowego i dbałość o jego zachowanie, a także kształcenie umiejętności posługiwania się gwarą występującą na terenie naszej gminy. 

Dyktando Gwarowe składało się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna związana była ze znajomością gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy będzie  zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki. Druga część natomiast przeprowadzona została w formie testu wiedzy, w którym uczestnicy mieli za zadanie napisać definicje wyrazów i zwrotów gwarowych oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie wspaniałych nagród odbędzie się w piątek 21 kwietnia 2018 r. o godz. 18 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.

 REKLAMA

Przeczytaj także