REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Patriotyzm, czyli pamięci Jana Ficka
Fot: OPG WG

Patriotyzm, czyli pamięci Jana Ficka

Dzisiaj - 2 października 2023 r. –

w gminie Węgierska Górka odbyły się uroczystości z okazji oznaczenia grobu żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych śp. Jana Ficka ps. „Jamnik”.

Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierska Górka, którą odprawił ks. dr. Henryk Zątek. Wygłosił piękne kazanie o miłości do ojczyzny, jej wartości i poświęceniom, z jakimi zmagali się Ci, którzy za wolną ojczyznę walczyli.

Po przejściu na cmentarz parafialny w Cięcinie, nastąpiła druga część wydarzenia. Ponieważ uroczystości miały charakter państwowy, nie mogło zabraknąć odśpiewania hymnu Polski.

Przybyłych gości przywitał wójt gminy Piotr Tyrlik. W krótkim słowie postać Jana Ficka i wydarzenia związane z operacją “Lawina” przybliżył zebranym naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - Jan Kwaśniewicz. Nakreślił także założenia idei odznaczania grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Bardzo podniosłym momentem było oznaczenie grobu plakietką „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. W intencji Partyzanta pomodlił się ks. Zątek, odmówiona została także modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych. Uczestnicy wzruszyli się podczas przemowy bratanka Jana Ficka – pana Antoniego Ficka, który z ogromnym przejęciem mówił o swoim wuju.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na grobie Jana Ficka.

Jan Ficek ps. „Jamnik” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu w pow. żywieckim. Był synem Franciszka i Franciszki z d. Kubica. Uczestniczył wraz z rodziną w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”. Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r. w Grodkowie.

_______________

OPG WG

Przeczytaj także

 REKLAMA