REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Zanim została siedzibą gminy

Zanim została siedzibą gminy

 
Trudno szukać jej
na starych mapach. Położona 11 km od Żywca w otoczeniu malowniczych szczytów gór przez długi czas była przysiółkiem Cięciny. Pierwszą wzmiankę jednak o Węgierskiej Górce w źródłach historycznych znajdujemy w "Dziejopisie żywieckim" Andrzeja Komonieckiego w 1477 roku. 
 
W XVII wieku utworzono w państwie żywieckim 6 kluczy folwarcznych, z których największy, bo liczący 12 wsi to Węgierska Górka. W skład klucza wchodziła Cięcina, Cisiec, Milówka, Rajcza i Czułajów, Sól, Ujsoły, Rycerka, Radeczka, Nieledwia, Kamesznica, Szare i Żabnica. 
 
Przeprowadzony w 1938 roku spis ludności wykazał, iż Węgierska Górkę wówczas zamieszkiwało 1118 osób. W przeprowadzonym referendum 477 osób opowiedziało się za utworzeniem gminy, jednak wybuch II wojny światowej przekreślił te plany. I nie tylko. Bowiem władze ówczesnej gminy Cięcina również sprzeciwialy się tej koncepcji. 
 
Jednak dynamiczny rozwój Węgierskiej Górki, jaki nastapił po wojnie sprawił, iż z Cięciny wyodrębniono i Węgierską Górkę, i Zawodzie - Zieloną. W 1961 roku w skład Węgierskiej Górki weszła Żabnica i Cisiec, a w 1973 roku Węgierska Górka została siedzibą gminą, w którą włączona została również Cięcina. 
 

 REKLAMA

Przeczytaj także