REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W deszczową sobotę tym razem w Żabnicy spotkaliśmy się na XV jubileuszowym Łossodzie,

by wspólnie świętować zakończenie tegorocznego bacowania.

Łossod  to nic innego, jak spęd owiec z hal, święto baców i hodowców promujące wyroby owczarskie i zwyczaje pasterskie. Impreza ta jest jednocześnie doskonałą okazją do promocji Gminy Węgiierska Górka.
Ulewna wręcz aura i ciemne nad Żabnicą chmury w żaden sposób nie odstraszyły uczestników uroczystości, gospodarzy i turystów, którzy licznie w tym dniu przyjechali do Żabnicy.
Podczas Mszy Świętej odprawionej w Kościele w Żabnicy podziękowaliśmy za szczęśliwe bacowanie. W tym roku impreza nie odbywała się jednak na Hali Boraczej, lecz na boisku obok Kościoła.

XV Łossod otworzył Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, który przywitał przybyłych gości i podziękował wszystkim gospodarzom za ich trud. 

Zgodnie z tradycją na Św.Michała, czyli 29 września, na halach już nie powinno być owiec. Baca wraz z juhasami mogą zejść z gór do swoich domów, oddać owce gospodarzom i rozliczyć się z nimi za trwające od Św. Wojciecha bacowanie.

Po oficjalnym przywitaniu gości i licznych rzesz turystów i miejscowej ludności rozpoczęła się inscenizacja Łossodu. Baca Adam Gruszka rozliczył się z gospodarzami, którzy powierzyli mu swoje owce na halę. Owce dojne wypłaciły się w sezonie mlekiem, natomiast za jarki każdy gospodarz musiał zapłacić. Po wspólnym rozliczeniu się z gospodarzami przychodzi pora na liczenie owiec w kosorze, rozdzielenie ich oraz oddanie właścicielom.
O wspaniałe regionale dania zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Węgierskiej Górki, Ciśca Małego i Dużego, Cięciny i Żabnicy.

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE