REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Owce wróciły z hal, czyli łossod za nami
Fot: OPG Węgierska Górka

Owce wróciły z hal, czyli łossod za nami

Impreza, która na stałe

wpisała się w kalendarz wydarzeń w gminie Węgierska Górka, tym razem odbyła się juz po raz szesnasty. Łossod ponownie odbył się na Hali Boraczej i  przyciągnął mnóstwo mieszkańców i turystów. 

lossod2

Pokaz tradycji

Łossod  to nic innego, jak spęd owiec z hal, święto baców i hodowców promujące wyroby owczarskie i zwyczaje pasterskie. Powracający baca modlił się wtedy przy kapliczce, która zawsze ozdabiała jego bacówkę i dziękował Bogu za długie miesiące pasterzowania. Potem schodził z hal, uroczyście witany przez oczekujących go gospodarzy. Następnie każdy zabierał swoje owce i wracał do domu. Zgodnie z tradycją na Św.Michała, czyli 29 września, na halach już nie powinno być owiec.

 

Impreza ta jest jednocześnie doskonałą okazją do promocji Gminy Węgiierska Górka. Podczas Mszy Świętej podziękowaliśmy za szczęśliwe bacowanie. XV Łossod otworzył Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, który przywitał przybyłych gości i podziękował wszystkim gospodarzom za ich trud. lossod1

Po oficjalnym przywitaniu gości i licznych rzesz turystów i miejscowej ludności rozpoczęła się inscenizacja Łossodu. Baca Adam Gruszka rozliczył się z gospodarzami, którzy powierzyli mu swoje owce na halę. Owce dojne wypłaciły się w sezonie mlekiem, natomiast za jarki każdy gospodarz musiał zapłacić. Po wspólnym rozliczeniu się z gospodarzami przychodzi pora na liczenie owiec w kosorze, rozdzielenie ich oraz oddanie właścicielom. 
O wspaniałe regionale dania zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Węgierskiej Górki, Ciśca Małego i Dużego, Cięciny i Żabnicy.

lossod3

 REKLAMA

Przeczytaj także