REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Orkiestra Dęta ''Barka'' z Żabnicy ma 15 lat!
Fot: Łukasz Chowaniec

Orkiestra Dęta ''Barka'' z Żabnicy ma 15 lat!

Kolejny piękny jubileusz za nami!

Mszą świętą w Kosciele pw Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęliśmy w minioną sobotę 22 września  świętowanie 15  lat istnienia Parafialnej Orkiestry Dętej "Barka" z Żabnicy.

W uroczystościach uczestniczył Wójt Gminy Wegierska Górka Piotr Tyrlik, który pogratulował wszystkim członkom Orkiestry tak wspaniałego i jubileuszu i życzył kolejnych pięknych lat pracy. 

barkalukasz1

Parafialna Orkiestra Dęta "Barka" z Żabnicy powstała z inicjatywy ks. Arkadiusza Talika przy kościele p. w. Matki Bożej Częstochowskiej w 2003 roku. Środki finansowe na rozwój pomogła zdobyć Akcja Katolicka w Żabnicy, na czele z panią Wiktorią Jadwigą Kupczak, która sprawowała jednocześnie funkcję Prezesa Orkiestry Dętej Barka. Akcja Katolicka zajęła się szukaniem sponsorów i środków na zakup instrumentów. Również parafianie przyczynili się do rozwoju Barki poprzez datki składane do puszek przed kościołem. Wśród parafian byli też tacy, którzy oddawali swoje instrumenty na rzecz nowo powstającej orkiestry. Od samego początku Orkiestra Dęta Barka wspierana jest finansowo przez Urząd Gminy Węgierska Górka.

We wrześniu 2003 roku zaczęto robić nabór do zespołu wśród dzieci i młodzieży z Żabnicy. Przesłuchaniem zajął się kapelmistrz Karol Piątek, który jednocześnie zgodził się prowadzić orkiestrę. Premiera zespołu nastąpiła po pół roku od jej założenia, w kwietniu 2004 roku w Święto Zmartwychwstania Pańskiego, uświetniając procesję Eucharystyczną wokół Kościoła oraz Mszę Świętą Rezurekcyjną.

Od momentu powstania Orkiestra „Barka” uświetnia uroczystości parafialne, gminne, koncertuje w wielu miastach Polski a także wyjeżdża poza jej granice m.in. do Czech, na Słowację i Węgry. Orkiestra praktycznie od początku swojego istnienia uczestniczy w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Żywcu.

Pierwszym kapelmistrzem był Karol Piątek, który sprawował tą funkcję od 2003 do połowy 2011 roku. Od września 2011 r. funkcję tę sprawuje Mariusz Płonka.

Od stycznia 2014 roku koordynacją działania Parafialnej Orkiestry Dętej Barka zajęli się członkowie orkiestry, na czele z obecnym ks. Proboszczem Jackiem Jaskiernią oraz panem Januszem Kanikiem.

Od momentu powstania Orkiestra „Barka” uświetnia uroczystości parafialne, nie tylko w Żabnicy, ale również w gminie i wielu miastach Polski – Sandomierzu, Krakowie, Katowicach, Wadowicach i in. Wielokrotnie występowała też w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Bielskim Centrum Kultury. Orkiestra praktycznie od początku swojego istnienia uczestniczy w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Żywcu. W 2009 roku występowała w XX Przeglądzie Orkiestr Dętych na Orawie. Oprócz zespołów z Polski występowały kapele ze Słowacji.

 REKLAMA

Przeczytaj także