REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

''Mały Haśnik'' świętuje 20. jubileusz!

''Mały Haśnik'' świętuje 20. jubileusz!

Mszą świętą w Kościele pw Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy

Regionalny Zespół Mały Haśnik rozpoczął świętowanie 20 lat istnienia.

"Gratuluję pięknego jubileuszu i dziękuję wszystkim tym, dzięki których zaangażowaniu możemy dziś świętować. To Wasza praca i pasja, Wasz poświęcony czas, pozwala nam cieszyć się tym, iż w gminie Węgierska Górka pielęgnujemy tradycję muzyki góralskiej i folkloru" - powiedział uczestniczący w uroczystosci Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

hasnik4

Dziecięcy Zespół Regionalny Mały Haśnik został założony jesienią 1998 roku. W jego skład wchodzi ok. 70 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum głównie z Żabnicy. Młodych tancerzy łączy wspólna pasja - zamiłowanie do ludowego tańca, śpiewu oraz tradycji i zwyczajów Beskidu Żywieckiego. Kierownictwo zespołu przywiązuje szczególną wagę do pielęgnowania spuścizny ludowej, starając się zachować autentyczność stroju góralskiego oraz wykonywanych tańców i pieśni.

W repertuarze zespołu znajdują się ludowe dziecięce zabawy i gry.

„Mały Haśnik” prezentuje również bogaty repertuar śpiewu i tańców swojego regionu (obyrtka, koło, koń, siustany i hajduk). W programach zespołu bardzo często wykorzystywane są elementy dawnych zwyczajów i obrzędów. Członkowie zespołu są dumni z tradycji swoich ojców, dlatego podtrzymują wciąż żywe ludowe tradycje. „Mały Haśnik” jest kontynuatorem bogatej tradycji ludowej Beskidu Żywieckiego. Jest to region charakteryzujący się dużą melodyjnością pieśni, różnorodnością tańca, barwnością i bogactwem stroju ludowego oraz widowiskowością obrzędów. Kierownictwo, czerpiąc z bogatej spuścizny, z pasją i zaangażowaniem podejmuje nowe wyzwania oraz opracowuje nowe programy. Zespół występuje na licznych imprezach folklorystycznych i ogólnokulturalnych. „Mały Haśnik” ma również na swoim koncie występy zagraniczne (Litwa, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Węgry, Austria, Macedonia, Chorwacja, Serbia, Grecja). Od kilku lat zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Grażyna Feil.

 REKLAMA

Przeczytaj także