REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

W sercu gór, czyli Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy

W sercu gór, czyli Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy

Ten klimatyczny kosciół, położony w samym sercu otoczonej malowniczo

górami Żabnicy, budowali miejscowi cieśle pod kierunkiem majstra Jana Kurowskiego z Kamesznicy, a dobrodziejem okazał się właściciel tutejszych ziem, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, pozytywnie zapisany w pamięci mieszkańców Żywiecczyzny.

 Budowę drewnianego kościoła rozpoczęto tu dość późno, bo na krótko przez I wojną światową - w 1910 roku. Jednym z inicjatorów jego wzniesienia był ks. Jan Figuła, wikariusz w Milówce.

Budowa ukończona została w roku 1914, zaś w następnym do kościoła dobudowano wieżę.

Po zakończeniu I wojny i odrodzeniu Polski świątynia stała się siedzibą parafii. W latach 1957-1961 kościół został rozbudowany przez ówczesnego proboszcza, ks. Karola Śmiecha, a latach 80-tych wstawiono do świątyni witraże.

kosciolcudnebeskidy2

                                                                                             cudnebeskidy.pl

Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego o wymiarach 34 na 18 m. Drewniany obiekt, oszalowany z zewnątrz, zbudowany został na kamiennym podmurowaniu. Składa się z nawy, wielobocznie zamkniętego prezbiterium z przylegającymi dwiema kaplicami i zakrystią oraz z wieży, która dobudowana została od zachodu. Dwuspadowy dach przykryty jest obecnie blachą, a wieńczy go sygnaturka. Wieża zakończona jest baniastym hełmem. Główny ołtarz kościoła, pochodzący z roku jego budowy, poświęcono patronce świątyni - Matce Bożej Częstochowskiej, ołtarze boczne natomiast - świętemu Józefowi i świętej Annie. We wnętrzu znalazły się także stacje Drogi Krzyżowej oraz trzy drewniane żyrandole z lat 60-tych XX w.

kosciolcudnebeskidy1

                                                                                                           cudnebeskidy.pl 

 

 

 REKLAMA

Przeczytaj także