REKLAMA

reklama

                      

Nagroda "Muzyka źródeł" dla Czesława Węglarza

Nagroda "Muzyka źródeł" dla Czesława Węglarza

W dniu 10. 05. 2018 r. w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

miał miejsce  21. FESTIWAL FOLKOWY „NOWA TRADYCJA”.

Podczas tego koncertu zostały wręczone nagrody "Muzyka Źródeł" przyznane już po raz szósty wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie Polskiego Radia. W tym roku nagrodą "Muzyką Źródeł" uhonorowana została Zofia Warych, kurpiowska śpiewaczka, hafciarka, koronczarka, urocza gawędziarka, "strażniczka tradycji" oraz Czesław Węglarz wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista, znawca instrumentów ludowych, pedagog, pasjonat wszystkiego, co jest związane z Beskidami.

Urodził się 19 kwietnia 1957 roku w Żywcu, mieszka w Ciścu. Jego ojciec Jan grał na heligonce, a dziadek Wojciech na skrzypcach, basach i piszczałkach, robił też instrumenty dla wnuków. Czesław Węglarz studiował wychowanie muzyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W tym czasie założył kapelę (o nazwie Torka), w której grał na kontrabasie. Po studiach pracował jako nauczyciel muzyki w Kamesznicy. Zajmował się także popularyzacją wśród dzieci i młodzieży muzyki ludowej z terenów Żywiecczyzny. Na początku lat 80. postanowił odtworzyć archaiczną kapelę góralską. W tym celu zakupił dudy i sam nauczył się na nich grać. Zainspirowany wspomnieniami babci Ludwiki – o grających na gajdach góralach żywieckich – postanowił nabyć gajdy. Ponieważ nigdzie nie mógł ich znaleźć, wykonał własne na wzór tych zrobionych przez Jana Kawuloka. I tak, stał się drugim, zaraz po mistrzu z Istebnej, budowniczym gajd.

Czesław Węglarz nadal prowadzi zajęcia muzyczne w szkołach na Żywiecczyźnie – jest nauczycielem m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu, gdzie w klasie instrumentów ludowych uczy gry na dudach, skrzypcach, basach i instrumentach pasterskich. Współpracował z Fundacją Braci Golec, dając lekcje grania na gajdach i dudach. Warto podkreślić, że jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia na największych festiwalach i przeglądach folklorystycznych w kategoriach: Instrumentalista czy Mistrz i uczeń. Czesław Węglarz był również instruktorem muzycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wierchy z Milówki. Swoją wiedzą dzieli się z innymi działającymi na Żywiecczyźnie grupami folklorystycznymi. Prowadzi też Zespół Dziecięcy Małe Cisy przy Zespole Szkół w Ciścu, a grą na unikatowych instrumentach pasterskich wzbogaca brzmienie kapeli Ochodzita. Jako znawca i wielbiciel folkloru muzycznego górali żywieckich często jest członkiem jury prestiżowych festiwalach, konkursach i przeglądach kapel ludowych.

Przeczytaj także

 REKLAMA