REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Parafia Rajcza: remont organów zakończony!
fot: Beskid Air

Parafia Rajcza: remont organów zakończony!

Zakończył się remont organów pochodzących z 1897 roku w kościele pw. św. Wawrzyńca D. M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy. 

Z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w uroczystej Mszy Świętej, którą odprawi Biskup diecezji bielsko - żywieckiej  Roman Pindel. Po Mszy odbędzie się wyjątkowy koncert organowy wraz z narracją przybliżającą historię organów. 

Msza Święta oraz koncert organowy odbędzie się 04.03.2023 o godz. 18.00 

Remont organów trwał ponad pół roku. Cała inwestycja wyniosła ponad 300 tys. złotych. 

REMONT ORGANÓW ZAKOŃCZONY

W poniedziałek (12 grudnia) komisja konserwatorska z udziałem przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezja Bielsko-Żywiecka odebrała prace konserwatorskie przy szafie organowej oraz przy instrumencie z kościoła pw. św. Wawrzyńca D. M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy. Organy zostały zbudowane w 1897 r. przez Jana Grocholskiego – pochodzącego ze Lwowa organmistrza. Instrument posiada 23 głosy – osiemnaście w manuale i pięć w pedale. Organy są zasilane przez wiatrownice klapowe i są wyposażone w trakturę mechaniczną. Wolnostojący stół gry umieszczony jest bezpośrednio przed prospektem. Cały instrument umieszczony jest w drewnianej szafie w typie architektonicznym. Instrument posiada bogato zdobiony prospekt w stylu neoklasycystycznym, składający się z trzynastu pól piszczałkowych ujętych w siedem kwater, a każda z nich – w osobne obramowania. Szafa posiada liczne złocone dekoracje rzeźbiarskie z motywami roślinnymi a na osi środkowej bogato dekorowany kartusz, po bokach uzupełniony rzeźbiarskimi przedstawieniami dmących w trąby aniołów.
Powyższe prace zostały wykonane dzięki zaangażowaniu Parafia w Rajczy oraz dofinansowaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Śląskiego.
 
Organy z 1897 r. zbudowane przez Jana Grocholskiego z wyposażenia kościoła pw. św. Wawrzyńca D. M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, zostały wpisane do rejestru zabytków pod pozycją B/436/2021 na podstawie decyzji ŚWKZ w Katowicach z dnia 01.09.2021 r.
 

Przeczytaj także

 REKLAMA