REKLAMA

REKLAMA

7 2023 STEFCZYK SF Milówka Żywiec Fit

                      

Dziękczynienie na Bendoszce!
Fot: diecezja.bielsko.pl

Dziękczynienie na Bendoszce!

Pod Jubileuszowym Krzyżem

Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej w Beskidach dziękowano 15 maja 2021 r. za dar papieża Jana Pawła II w przededniu 101. rocznicy jego urodzin. 24-metrowy stalowy krzyż, stojący na wysokości 1144 metrów n.p.m. w masywie Wielkiej Raczy od ponad dekady jest miejscem spotkań uczestników Ogólnopolskiego Rajdu Szlakami Papieskimi. W tym roku hasłem, jakie przyświecało spotkaniu były słowa: „Z rodziną na Eucharystii”.

Pod krzyżem sprawowania była Msza św. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył bp Piotr Greger w asyście innych kapłanów z Żywiecczyzny. Duchowny, który pobłogosławił stado owiec i wspólnie z innymi kapłanami wypuścił w powietrze gołębie, przypomniał w homilii, w nawiązaniu do obrazu Chrystusa Dobrego Pasterza, że „mamy jako Kościół zawsze kroczyć za Jezusem”.

„Nigdy przed Nim, nigdy obok czy – nie daj Boże – przeciwko. Pasterska miłość wyznacza właściwy kierunek i odważnie prowadzi do celu. To jest miłość, która ma w sobie ewangeliczne szaleństwo. I ta miłość taka musi być” – stwierdził.

Stojący na szczycie Bendoszki Wielkiej 24-metrowy stalowy krzyż to jubileuszowa pamiątka, którą wzniesiono w 2000 roku w masywie Wielkiej Raczy, na terenie parafii Rycerka Górna. Roztacza się stąd rozległa panorama na dolinę górnej Soły oraz na pasmo Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, z widokiem Babiej Góry i Wielkiej Fatry.

17 kwietnia 1999 roku podczas audiencji papieskiej w Watykanie projekt krzyża, opracowany przez architektów Jacka Niedźwiedzkiego z Czechowic-Dziedzic i Józefa Pasierbka z Bielska-Białej, przedstawił Janowi Pawłowi II inicjator przedsięwzięcia ks. Edward Ćmiel.

W lipcu 1999 roku plac przyszłej budowy poświęcił ówczesny biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Duchowny powiedział wtedy: „Nas już nie będzie, a ten krzyż na następne wieki pozostanie i będą wspominać mieszkańcy tej pięknej ziemi tych, którzy na znak swojej wiary, nadziei i miłości ten krzyż postawili”.

16 września 2000 roku odbyły się uroczystości poświęcenia Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej.

_______________

diecezja.bielsko.pl

Przeczytaj także

 REKLAMA