REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Żegnamy śp. Adama Banasia

Żegnamy śp. Adama Banasia

Z żalem zawiadamiamy,
że w dniu 16 marca RP 2021, w wieku 62 lat, odszedł do Pana, śp. Adam Banaś, zasłużony prezes Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan. W dniu 19 marca o godzinie 16.00 odbędzie się czuwanie przy zmarłym w kaplicy cmentarnej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 20 marca, w parafialnym Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza, Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy. O godzinie 12.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o 13.00 Msza Święta pogrzebowa. Polecamy śp. Adama modlitwie, wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym z Tobą Panem, aż na wieki wieków, Amen!
 
Oto biogram zaczerpnięty z książki autorstwa Władysława Motyki "Beskidy i Tatry straż góralskiej watry" z RP 2016:
"Adam Banaś (rocznik 1958) należy do grona zasłużonych działaczy góralskiego ruchu regionalnego, którzy wywarli duży wpływ na odrodzenie tradycyjnej kultury górali polskich na obszarze Karpat. Od 1997 roku zaangażował się mocno w prace Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, w którym przeszedł kolejne szczeble kariery związkowej, pełniąc kolejno funkcje: skarbnika (1999-2002), wiceprezesa Oddziału, a następnie przez dwie kadencje Prezesa Oddziału (2005-2011). Obecnie jest Wiceprezesem Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan. Jego aktywne zaangażowanie w prace Związku znalazło odbicie w wyborze do władz naczelnych Związku Podhalan w Polsce: 2005-2008 – członek Zarządu Głównego (komisje: ds. odznaczeń, ds. deklaracji programowej); 2005-2011 - członek Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Podhalan; 2011-2014 – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan.
Jego praca na rzecz Oddziału i całego Związku wyrażała się w różnorakich inicjatywach, jak coroczne pielgrzymki Górali Żywieckich do sanktuariów Matki Boskiej w Rychwałdzie i Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy. Za jego prezesury w Oddziale Górali Żywieckich ZP poczet sztandarowy wystawiany był w przeciągu 6 lat ponad 400 razy w czasie uroczystości patriotycznych, państwowych i religijnych. Miały też miejsce ogólnozwiązkowe wydarzenia, które odbyły się przy licznym udziale górali i odbiły się szerokim echem w społeczeństwie, jak np. w 2006 roku opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce w 80-lecie Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, transmitowany przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. W 2009 r. współorganizował Nadzwyczajny XLIV Zjazd Związku Podhalan w Polsce pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jedno ze spotkań zjazdowych odbyło się w Rajczy w 90. rocznicę Zjazdu Podhalan w Żywcu, pierwszego zjazdu ZP poza Podhalem. Zjazd uświetniła udziałem kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Również w Rajczy, w sierpniu 2010 roku odbyła się część beskidzka II Światowego Zjazdu Górali Polskich z udziałem licznych zespołów z obszaru Karpat. W 2011 roku zorganizował także w Rajczy „Święcone” Zarządu Głównego Związku Podhalan. Za jego prezesury ufundowano i poświęcono drugi sztandar związkowy. Na uwagę zasługuje również inny aspekt społecznej pracy Adama Banasia. W tym okresie współredagował pismo „Podhalanin”, zamieszczając w nim liczne artykuły na temat działalności ZP. W roku 2007 był inicjatorem i organizatorem konkursu literackiego pod nazwą „Piykno jest naso Ziymio Żywiecko”. Konkurs cieszył się dużą popularnością, a jego owocem było wydanie 5 tomów prac nadesłanych na ten konkurs, utworów pisanych w gwarze żywieckiej w kategoriach poezja i proza. Inną formą aktywności było nawiązanie kontaktów z bratnimi środowiskami na Słowacji i zorganizowanie w styczniu 2010 roku opłatka Górali Żywieckich w Orawskiej Polhorze. Było to niezwykłe wydarzenie, któremu nadały rozgłos media słowackie. Wszystkie te działania wynikają z jego głębokiego przekonania o potrzebie propagowania tradycji rodzimej kultury i dotarcia z nią do szerokich grup odbiorców w kraju i zagranicą. Oddaje się im z zapałem, nie szczędząc własnych sił ani środków. To zaangażowanie potrafi łączyć z należytym wykonywaniem obowiązków zawodowych i włączaniem się w życie gminy i parafii Rajcza, gdzie bierze udział w pracach zespołu przygotowującego uroczystości koronacji Matki Bożej Kazimierzowskiej w 2017 roku.
Wyróżniony jest tytułami: Zasłużony dla Górali Żywieckich ZP (2008 r.), Zasłużony dla Związku Podhalan (2008 r.) oraz Honorowy Członek Związku Podhalan (2014 r.). Za swą działalność społeczną odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (2016)."
Źródło: Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce, RP 2021.

 REKLAMA

Przeczytaj także