REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Kolonia na Przełęczy, czyli na Przegibku

Kolonia na Przełęczy, czyli na Przegibku

Ta niezwykle urokliwa

Przełęcz znajduje się w grupie Wielkiej Raczy, w paśmie granicznym pomiędzy szczytem Bendoszki Wielkiej (1144 m) a Banią (1124 m) na wysokości 1000 m n.p.m. Po zachodniej stronie przełęczy Przegibek znajduje się niewielkie wzniesienie zwane Bendoszką Małą.  Na przełęczy i jej zachodnich stokach leży osiedle Przegibek należące do wsi Rycerka Górna. Składa się z zaledwie kilku zabudowań i zamieszkuje je około 30 osób. Osiedle to należy do najwyżej położonych w Beskidzie Żywieckim.

koloniarycerka2

Kolonia została założona została w 1873 przez osadników austriackich ze Styrii, sprowadzonych przez właścicieli tych terenów, Habsburgów z Żywca. Początkowo pracowali oni przy wyrębie lasów, później wielu z nich w poszukiwaniu pracy udało się do innych rejonów Galicji lub na Węgry. Pozostałością po nich są niemiecko brzmiące nazwiska, noszone do dziś przez niektórych mieszkańców Kolonii.

W latach 1945–1991 stacjonowała tu strażnica Wojsk Ochrony Powietrza. 16 maja 1991 roku strażnica została przejęta przez Straż Graniczną. 

Już u zarania turystyki w tych górach Kolonia była, podobnie jak dzisiaj, punktem wyjścia wycieczek na Wielką Raczę. Z tego też powodu już w 1910 Towarzyństwo Tatrzanskie założyło w Rycerce stacje turystyczne. W latach 20. i 30. XX wieku w stylowej leśniczówce funkcjonowało schronisko.  Działa również kilka ośrodków wypoczynkowych, a w przeszłości zimą także wyciąg narciarski.

W Kolonii zaczyna i kończy bieg kilka szlaków turystyki pieszej i rowerowej. 

 REKLAMA

Przeczytaj także