REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W czwartek 5 września

w Szkole Podstawowej w Rycerce Górnej odbyło się spotkanie - pokaz multimedialny, który został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej  - KSZpNP, a dotyczył ekshumacji żołnierza NSZ plut. Mieczysława Inglota ps. "Odważny". Spotkanie prowadził dr Tomasz Greniuch.

rycerkaeks
Przypominamy:

W dniach 29-30 lipca 2019 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na prywatnej posesji w Rycerce Górnej. 

Celem prac było odnalezienie szczątków śp. Mieczysława Inglota ps. „Odważny”, żołnierza Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, pododdziału por. Stanisława Kopika „Zemsty”. 22-letni partyzant poległ 20 listopada 1946 r. w potyczce z patrolem Wojsk Ochrony Pogranicza. Według dokumentów IPN i Archiwum Straży Granicznej został on pochowany przez żołnierzy „Zemsty” niedaleko miejsca starcia, u stóp zabytkowej kapliczki.

Kilka dni później zwłoki śp. Mieczysława Inglota zostały ekshumowane i sfotografowane przez PUBP w Żywcu. Funkcjonariusze bezpieki odkryli w kieszeni jego munduru odezwę por. „Zemsty” do wopistów, zapowiadającą odwet za śmierć partyzanta.

Analiza dokumentów UB, WOP i MO, w tym fotografii, dokonana przez dr. Tomasza Greniucha, pozwoliła na ustalenie tożsamości, okoliczności śmierci oraz miejsca pierwotnego pochówku „Odważnego”. Pracownicy BPiI liczyli na to, że ciało żołnierza NSZ mogło spocząć powtórnie w tym samym miejscu. 

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY RAJCZA:

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE