REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Rycerka Górna - ziemia oddaje bohaterów!
Fot: Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy NSZ

Rycerka Górna - ziemia oddaje bohaterów!

Jak informuje Stowarzyszenie Rodzin

Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręg Śląski w Rycerce Górne zespół IPN z wielkim szacunkiem i godnością odkopuje i wydobywa szczątki śp. Mieczysława Inglota ps. "Odważny".
Na miejscu ekshumacji są zainteresowani mieszkańcy oraz kapłan. Grupa młodzieży wypoczywająca w tej pięknej miejscowości z zainteresowaniem wysłuchuje relacji z wydarzenia i historii, jaka tam miała miejsce.
Podniosła i wzruszająca chwila.

______________________

IPN/Biuro Poszukiwań i Identyfikacji:

W dniach 29-30 lipca 2019 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na prywatnej posesji w Rycerce Górnej (woj. śląskie, pow. żywiecki). Celem prac było odnalezienie szczątków śp. Mieczysława Inglota ps. „Odważny”, żołnierza Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, pododdziału por. Stanisława Kopika „Zemsty”. 22-letni partyzant poległ 20 listopada 1946 r. w potyczce z patrolem Wojsk Ochrony Pogranicza. Według dokumentów IPN i Archiwum Straży Granicznej został on pochowany przez żołnierzy „Zemsty” niedaleko miejsca starcia, u stóp zabytkowej kapliczki.

Kilka dni później zwłoki śp. Mieczysława Inglota zostały ekshumowane i sfotografowane przez PUBP w Żywcu. Funkcjonariusze bezpieki odkryli w kieszeni jego munduru odezwę por. „Zemsty” do wopistów, zapowiadającą odwet za śmierć partyzanta.

Analiza dokumentów UB, WOP i MO, w tym fotografii, dokonana przez dra Tomasza Greniucha, pozwoliła na ustalenie tożsamości, okoliczności śmierci oraz miejsca pierwotnego pochówku „Odważnego”. Pracownicy BPiI liczyli na to, że ciało żołnierza NSZ mogło spocząć powtórnie w tym samym miejscu. 

W trakcie przeprowadzonych prac ujawniono szczątki ludzkie, o czym powiadomiono prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach. Przy szczątkach odnaleziono destrukty amunicji, fragmenty umundurowania, a nade wszystko ryngraf z Matką Boską Częstochowską i orłem, charakterystyczny dla partyzantów „Bartka”. Kształtem i rozmiarem odpowiada on temu ze zdjęć UB wykonanych podczas ekshumacji w 1946 r.

rycerkabohater2

______________ 

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy NSZ VII Okręg Śląski

Przeczytaj także

 REKLAMA