REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Księga Rajczańska, Księga Ujsolska - co kryją?
Fot: ujsoly.com.pl

Księga Rajczańska, Księga Ujsolska - co kryją?

Zagladamy dziś do Księgi Rajczańskiej

i Księgi Ujsolskiej - dokumentów prowadzonych w m.in. w latach 1936 - 1940. To nie tylko dane, to także okruch życia ludzi tamtych czasów.

Przy aktach urodzeń czasami zamieszczano przypiski (adnotacje) o zawarciu przez osoby związków małżeńskich z podaniem nr aktu i miejsca ślubu. Po raz pierwszy jednak przy akcie pojawia się przypisek o treści „święcenia kapłańskie ..data…. Kraków”.  W księdze urodzeń Ujsolskiej wpisywano imiona i nazwiska rodziców chrzestnych. W niektórych przypadkach wpisywano także ich stan cywilny. Praktykowano również, powoływanie na rodziców chrzestnych osoby pozostające ze sobą w związku małżeńskim (czyli np. siostra z mężem, brat z żoną) 

Największą ilością przyjętych porodów może pochwalić się akuszerka Pani Maria Pomietło. Przy urodzeniach wpisywano zawody rodziców i rodziców chrzestnych. Dzięki temu dowiadujemy się, że już wówczas kobiety pełniły funkcje przypisane w tamtych czasach głównie mężczyznom i tak: strażnikiem granicznym była Katarzyna Wilkosz, gajowymi Maria rod. Klimas, Katarzyna rod. Syrek, Helena rod. Krawiec, Maria rod. Pszczółka, woźnicą Teresa rod. Ciapka, kowalami siostry Waleria, Stefania i Albina rod. Ryłko urzędniczką Stanisława rod. Staszkiewicz, kierownikiem tartaku Emilia Kellner, ź Z ksiąg dowiadujemy się również że listonoszami byli Wawrzyniec Szczotka, Antoni Piętka, Jan Kliś, piekarzami Franciszek Ryszka, Dominik Szczotka, szewcami Józef Ostrowski i Emil Gizicki, stolarzem Jan Wojciech Gabryel, nauczycielem Bronisław Ciećko.

W latach 1936 -1940 w Księdze Rajczańskiej i Księdze Ujsoły zanotowano po około 60 zgonów rocznie, a jako najczęstszą przyczynę podawano "zapalenie płuc". 

W tych samych latach na świat przychodziło około 200 dzieci rocznie. Księgi odnotowały skrupulanie - w tym po około 10 rocznie z panieństwa. 

W roku 1936 Księgi odnotowały 54 zawarte małżeństwa, natomiast w roku 1940 było ich tylko 29.

Największa różnica wieku:

Pan Młody 74 lata, a Pani Młoda 28 lata

Pani Młoda 33 lata, a Pan Młody 22 lata.

Aż 29 ślubów odbyło się w lutym 1936.

Najmłodsze panny młoda to H. Babczyńska i S.Kręcichwost, które wyszły za mąż w wieku 16 lat. 

Źródło: Gazeta Ujsolska 25/2018

 REKLAMA

Przeczytaj także