REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Niewiele jest imprez,
które mogą poszczycić się takimi tradycjami jak Rajd Chłopski. To impreza, która na stałe wpisała się w historię gminy Rajcza oraz całego regionu, a także zagościła w sercach miłośników sportu i dobrej zabawy nie tylko w Polsce, ale również i zagranicą.
rajdchlopski3
 
Przyjrzyjmy sie więc historii Rajdu Chłopskiego:
 
 
Rajd po raz pierwszy odbył się w roku 1954. Wówczas zorganizowany został przez  zapaleńców z Ludowych Zespołów Sportowych i Kółek Rolniczych z Żywiecczyzny.  Początkowo jednak miał charakter typowo ludowego święta, w trakcie którego prezentowano dorobek kulturalny poszczególnych lokalnych społeczności. Następne rajdy odbywały się co dwa lata - drugi odbył się więc w roku 1956. W Rajczy ponadto organizowano wystawy sprzętu rolniczego i występy zespołów ludowych. W ramach rajdu rozgrywano także mistrzostwa województwa krakowskiego w narciarstwie klasycznym.
 
Za kilka lat nastąpił przełom w organizacji tej wspaniałej imprezy i już od roku 1972 roku można mówić cykliczności. Wtedy to Rajd staje się imprezą turystyczno - narciarską o charakterze ogólnopolskim. Przyjęto wówczas nazwę - V Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski. W 1974 roku w Rajdzie uczestniczyło 850 zawodników z 10 województw.
 
Podczas 15. jubileuszowego rajdu przyjęto hasło obowiązujące do dziś: „Bo takiego rajdu nie znajdziecie nika, co by były narty, taniec i muzyka.” W 1984 roku w 30. rocznicę Rajdu do udziału w imprezie zgłosiło sie 800 osób, a wydarzeniu towarzyszyła atmosfera ludowej zabawy. XX Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski to już 1700 osób i nowość - prezentacja artystyczna województw.
 
Od 1993 roku Ogólnopolski Rajd Chłopski stał się imprezą międzynarodową. Bieg rozegrano na 15-kilometrowej trasie Zwardoń Skalite. Gośćmi honorowymi tej edycji był Michał Strąk - szef Urzędu Rady ministrów oraz Hanna Suchocka - była premier. W 2000 roku współorganizatorem Rajdu jest Starostwo Powiatowe Żywiec. Również w tym roku rozegrano Międzynarodowy Bieg Narciarski "Beskidy Bez Granic" na 25-kilometrowej trasie z Oszczadnicy ze Zwardonia.
rajdchlopski4
 
 
Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy to chyba jedyna w naszym powiecie zimowa impreza sportowo – turystyczno - kulturalna. W tym roku będzie to już jego 51. edycja ogólnopolska i 27.  międzynarodowa.
 
Rajdowi towarzyszą wystawy i koncerty zespołów z Polski i Słowacji. Wizytówką imprezy jest międzynarodowy bieg narciarski „Beskidy bez Granic.” Od 2013 roku podczas Rajdu Chłopskiego odbywa się Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie” cieszący się ogromnym zainteresowaniem.
 
Wszystkie
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Milówka
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE