REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Jest w Rajczy taki dom...
Fot: wikipedia.org

Jest w Rajczy taki dom...

 Miejscowość położona

w urokliwej kotlinie, otoczonej górami – od południa Hutyrów (744 m), od zachodu masywami Małej Zabawy (798 m) i Zabawy (823 m), od północnego wschodu największą – Suchą Górą (1040 m) i od wschodu Complem (666 m) oraz Wilczym Groniem (668 m). To oczywiście urokliwa Rajcza. Na terenie miejscowości znajduje się poczta, ośrodek zdrowia, bank, apteki, dworzec kolejowy, bankomat, tor rowerowy, siłownie zewnętrzne,  kort tenisowy, boisko „Orlik” Zimą na stokach Compla czynny oświetlony wyciąg narciarski.  Rajcza oferuje także dogodne połączenie komunikacyjne z poszczególnymi miejscowościami gminy Rajcza i gminy Ujsoły oraz z Żywcem, Bielskiem i Katowicami. 

Spośród jednak licznych atrakcji kulturalnych  i turystycznych oraz zabytków na terenie Rajczy, uwagę zwraca dom rodziny Konhauzerów. Należy do zabudowy historycznej miejscowości, do dawnych domów zydowskich. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. 

Dom rodziny Konhauzerów został wybudowany w latach 80. XIX wieku, a jego charakterystycznym elementem jest wieżyczka, umożliwiająca Żydom w czasie święta Kuczki (Święto Namiotów), biesiadowanie pod gołym niebem na pamiątkę wyprowadzenia z Egiptu i okresu pobytu na pustyni. 

Początki obecności żydowskiej w Rajczy przypadają na połowę XIX wieku. W 1880 r. mieszkało tutaj 140 Żydów. Początkowo należeli do gminy żydowskiej w Zabłociu, a od 1891 r. – do gminy w Milówce. Posługi pełnili rabini dojeżdżający z Żywca, najpierw Michael Kochn, a od 1910 r. Hirsz Bau. Nabożeństwa odbywały się w domu modlitwy. W 1921 r. we wsi żyło 132 Żydów. Zmarłych chowano na cmentarzu żydowskim w pobliskiej Milówce.

 REKLAMA

Przeczytaj także