REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Szlakiem loretańskim w Soli

Szlakiem loretańskim w Soli

Warto wybrać się
na niezbyt wymagający spacer  szlakiem papiesko-loretański. Na pięciokilometrowej trasie, prowadzącej z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli do kaplicy na Oźnej (952 m n.p.m.), a następnie do kaplicy w Soli Górnej, umieszczone jest 20 przystanków z wezwaniami Litanii Loretańskiej.
 
Jak wyjaśnia proboszcz parafii w Soli ks. Jan Mamcarz, idea szlaku nawiązuje do zdarzenia z 29 maja 1972 roku, kiedy ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła podczas duszpasterskiej wizytacji parafii w Rycerce Górnej odwiedził okolice Rajczy.
 
.
 
Okolice Rajczy w Beskidzie Żywieckim były jednym z miejsc szczególnie wspominanych i lubianych przez Jana Pawła II. Kamień węgielny pod kościół w Soli, wybudowany w 1983 r., poświęcił Jan Paweł II w Rzymie.
 
Świadkowie opisują bardzo częste wizyty Karola Wojtyły w tych rejonach. W 1972 r. kard. Wojtyła w towarzystwie ks. Józefa Jury, proboszcza parafii w Rycerce Górnej odprawił Mszę św. w kaplicy pod szczytem Oźnej i wygłosił kazanie do zebranych mieszkańców, szedł potem czerwonym szlakiem wzdłuż granicy do Kikuli (1087 m n.p.m.) i Magury (1067 m n.p.m.). Innym razem odwiedził Wielką Rajczę i Zwardoń.
 

 REKLAMA

Przeczytaj także