REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Bliżej Boga, czyli Krzyż na Bendoszce
Fot: Fluidi.pl/M.Jankowiak

Bliżej Boga, czyli Krzyż na Bendoszce

Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.)

położona w tzw. Worku Raczańskim, w sąsiedztwie przysiółka Przegibek. Z Bendoszki roztacza się rozległa panorama na grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry. W 1998 roku z inicjatywy księdza Edwarda Ćmiela i lokalnej społeczności zrodził się pomysł aby wybudować krzyż na szczycie góry. Krzyż traktowany jako Beskidzki Giewont, to dar gorących góralskich serc, wotum wdzięczności za dokonane odkupienie dusz za pośrednictwem przyjścia Syna Bożego na ziemię.

Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej powstał z inspiracji ks. Edwarda Ćmiela oraz ks. Stanisława Wardyńskiego - proboszcza Parafii Rycerka Górna (obecnie już nie żyjącego). Obaj księża zawiązali komitet budowy. Kamień węgielny pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 15 czerwca 1999 roku na Krakowskich Błoniach. Krótko po tym fakcie, w niedzielę 18 lipca 1999 roku, przy pięknej pogodzie i w obecności kilkuset wiernych uczestniczących we mszy świętej na Przegibku – biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił plac budowy.  W kazaniu podczas mszy biskup Rakoczy mówił: ustawiony jest w kierunku pięknej Ziemi Żywieckiej. Swymi ramionami ma symbolizować wspólnotę Żywiecczyzny, a przede wszystkim jedność wiary chrześcijańskiej.

krzyz1

W roku 2000 na szczycie Bendoszki stanął krzyż wysoki na 21,75 m, który symbolizuje głęboką wiarę współczesnego pokolenia Górali – ciągle wiernych religii swoich przodków. Poświęcenie tego „Bożego” dzieła miało miejsce 16 września 2000 roku.

Od tego momentu, przy okazji odprawianych nabożeństw fatimskich na Przegibku - Krzyż jest celem pielgrzymek sporej liczby wiernych. Dzięki temu rosnącemu zaangażowaniu katolików i bliskie sąsiedztwo Szlaków Papieskich - powstała myśl, aby na Bendoszce uroczyście obchodzić rocznicę urodzin Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II.  Pomysł został skonkretyzowany w postaci cyklicznej imprezy pod nazwą Rajd Rodzin Szlakami Jana Pawła II. Początkowo była to inicjatywa lokalna a obecnie Rajd ma szerszy wymiar i biorą w nim udział przedstawiciele różnych grup kościelnych i społecznych, w tym m.in. rodziny z dziećmi, Koła Gospodyń Wiejskich, drużyny OSP, Koła PTTK. W Rajdzie uczestniczą również grupy stypendystów Dzieło Nowego Tysiąclecia i Fundacji Jana Pawła II oraz Górale Związku Podhalan.

 Krzyż zaprojektowany został przez mgr inż. Jacka Niedźwieckiego architekta z Czechowic Dziedzic oraz współpracy z mgr inż. Józefa Pasierba z Bielska Białej.

Krzyż znajduje się na drodze Szlaków Papieskich w gminie Rajczy. Karol Wojtyła z ks. Jaworskim (obecnym metropolitą lwowskim) i grupą kleryków zatrzymał się 19 IX 1972 r. na odpoczynek na szczycie Bendoszki, w czasie podejścia na Rycerzową.

 REKLAMA

Przeczytaj także