REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Liczy niewiele ponad 1500 mieszkańców i składa

się z aż 61 części rozsianych u zboczy gór. Rycerka Górna. Przepiękna miejscowość  turystyczno - wypoczynkowa, położona na wysokości 600 - 650 m n.p.m., w południowo - zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w masywie Wielkiej Raczy. 
W swoim położeniu przyjmuje najpierw kierunek południowo - zachodni, a potem południowy, położona jest pomiędzy zboczami grzbietu Praszywki i Bendoszki a stokami opadającymi od grzbietu granicznego na północ od Wielkiej Raczy oraz ramieniem Oźnej.

Początkowo Rycerkę Górną zwano Radeczką, a pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1628 roku. Zasiedlona została końcem XVII wieku, a jej historia wiąże się z historią Rycerki Dolnej. W latach czterdziestych XIX wieku Karol Ludwik Habsburg założył tu niewielką hutę szkła. Była także terenem działalności zbójników w XVII i XVIII wieku. Procederowi sprzyjało położenie na szlaku handlowym wiodącym na Słowację i do Austrii. Na terenie Rycerki działał m.in. Maciej po ujęciu wbity na pal, oraz Jerzy Proćpak. 

W 1873 roku powstała najdalej w górę doliny położona osada – Kolonia. Założyli ją osadnicy z austriackiej Sturii sprowadzeni przez Albrechta Habsburga do prac leśnych. W okresie międzywojennym Rycerka Górna stała się wsią letniskową. Ożywienie ruchu turystycznego nastąpiło w związku z otwarciem schroniska na Wielkiej Raczy, do którego najkrótsze dojście prowadzi właśnie z Rycerki Górnej Kolonii. Szkołę w miejscowości założono przed 1868 (dokładna data nie jest znana). W 1908 wzniesiono kaplicę. 

Miejscowość ta została ciężko doświadczona w czasie II wojny światowej. W 1944 roku w rejonie Rycerki działała partyzancka grupa „Awangarda” pod dowództwem kapitana Jefremowa. W odwet za akcje partyzanckie Niemcy 7 kwietnia 1945 roku spacyfikowali osiedle Czanieckich. Zginęło 10 mieszkańców wsi, a także kapitan Jefremow. W miejscu jego śmierci, przy drodze postawiono po wojnie pomnik.

Graniczy z miejscowościami - Sól, Rycerka Dolna i Soblówka, a ze słowackiej strony z miejscowościami - Oščadnica, Klubina, Stará Bystrica i Nová Bystrica.
Najwyższą część stanowi Rycerka Górna Kolonia położona u zbiegu źródłowych potoków Rycerki - Raczy i Ciapkowa dopływowe Soły

Wszystkie
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Milówka
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE