REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

80 rocznica pomordowanych Partyzantów w Kamesznicy [WIDEO]

80 rocznica pomordowanych Partyzantów w Kamesznicy [WIDEO]

Dzisiaj 3 września mieszkańcy gminy Milówka wraz z przedstawicielami władz i Wójtem Gminy Robertem Piętką złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Partyzantów w Kamesznicy. 

 

 

Dzisiaj, w Kamesznicy, odbyła się wzruszająca patriotyczna uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. Tamtego dnia, na partyzantach w Kamesznicy dokonano zbrodni, w wyniku której śmierć poniosło dziesięciu odważnych obrońców ojczyzny. Dziś zebraliśmy się, aby uczcić ich pamięć i podkreślić, że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Rozpoczęliśmy dzień od uroczystej Mszy Świętej celebrowanej w intencji poległych, ojczyzny i wszystkiego, co dzisiaj służy nam do życia w wolnej ojczyźnie. Po mszy, zebrani udaliśmy się pod pomnik poległych w Kamesznicy, gdzie odbył się apel poległych. Złożyliśmy kwiaty i wieńce, oddając hołd tym, którzy oddali życie za wolność.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele parlamentu, lokalni działacze oraz przede wszystkim mieszkańcy Kamesznicy. Serdeczne podziękowania kierujemy do księdza proboszcza tutejszej parafii za odprawienie mszy świętej oraz prałata z sąsiedniej miejscowości Milówka za wsparcie i obecność w duchu patriotyzmu.

Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę organizatorów, w tym sołtysa wsi Kamesznica, Pana Piotra Monia, oraz przedstawiciela IPN-u Katowice, Pana Jana Kwaśniewicza. Ich zaangażowanie i praca sprawiły, że uroczystość była nie tylko obchodem, lecz także chwilą refleksji nad naszą historią i wspólnym dążeniem do lepszego jutra.

Warto zaznaczyć, że frekwencja mieszkańców była imponująca, co świadczy o głębokim szacunku i zrozumieniu dla znaczenia tych wydarzeń. Dlatego też pragniemy serdecznie podziękować wszystkim obecnym za udział, ponieważ to właśnie dzięki nim te uroczystości nabierają wyjątkowego charakteru. Niech pamięć o Bohaterach z Kamesznicy będzie zawsze z nami, inspirując do dalszych działań na rzecz wolności i pamięci historycznej naszej ojczyzny.

 

Tragiczne wydarzenia z 3 września 1943 roku w Kamesznicy pozostawiły głębokie ślady w historii miejscowej społeczności. Wykaz straconych według nazwisk, umieszczonych na pomniku, przypomina o ofiarach hitlerowskiego barbarzyństwa:

  1. Franciszek Kuśmierz
  2. Leon Kurowski
  3. Jan Misiarz
  4. Stanisław Matuszny
  5. Józef Roczyna
  6. Wawrzyniec Szczotka
  7. Jan Zeman
  8. Ludwik Zeman

Dodatkowo, dwóch rodaków pozostaje nieznanych, co podkreśla bezimienną tragedię tamtych wydarzeń. Mieszkańcy Kamesznicy i Żabnicy, pragnąc uczcić pamięć ofiar, otoczyli miejsca straceń opieką i sadząc kwiaty zaraz po wyzwoleniu Żywiecczyzny przez żołnierzy radzieckich w kwietniu 1945 roku.

Inicjatywa mieszkańców Kamesznicy zaowocowała ufundowaniem tablicy pamiątkowej z nazwiskami zamordowanych. Wyrazem hołdu dla poległych stała się monumentalna tablica, umieszczona na okazałym głazie, którą odsłonięto uroczyście 28 lipca 1963 roku. Insygnia na niej zawarte oraz napis "Dla uczczenia pamięci zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców dnia 3 września 1943 roku" przypominają o mrocznych wydarzeniach, które nie mogą zostać zapomniane.

Zachowane wspomnienia i dokumenty, takie jak film "Wieszanie Partyzantów we wspomnieniach naocznych świadków", stanowią ważny element upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, przekazując kolejnym pokoleniom świadomość historii i znaczenie pamięci dla kształtowania wspólnej przyszłości.

Przeczytaj także

 REKLAMA