REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Zespół z dofinansowaniem!

Zespół z dofinansowaniem!

Od 3 lat Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Hulajniki” starało się o pozyskanie środków na stroje dla Zespołu Regionalnego „Hulajniki” z Milówki.

W styczniu tego roku  złożyliśmy wniosek do Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2023. Była to nasza kolejna próba, bowiem przez dwa lata z rzędu staraliśmy się o środki na stroje góralskie. Wyniki opublikowano w maju, a nasz wniosek pt. „Uzupełnienie strojów Górali Żywieckich dla Zespołu Regionalnego "Hulajniki" z Milówki, znalazł się wśród wniosków rozpatrzonych pozytywnie. Jest to dla nas ogromna radość i duże wsparcie zwłaszcza, że w przyszłym roku nasz zespół będzie obchodził kolejny Jubileusz 25-lecia, a dzięki nowym elementom stroju będziemy mogli pięknie wyglądać na scenie. W ramach otrzymanych środków doposażymy zespół w te elementy, których uszycie jest dla nas trudne ze względu na wysokie koszty. Co roku staramy się uzupełniać stroje, jednak wiadomo ulegają one eksploatacji i naturalnemu zużyciu podczas występów. Cieszy nas fakt, że przybywa nam dzieci, staramy się aby każdy otrzymał strój na występy. Realizacja zadania  jest dla nas dużym wsparciem i pozwoli na zakup pięknym elementów stroju Górali Żywieckich, dzięki którym ukazywane jest bogactwo naszego regionu. 
Zespół 'Hulajniki' z Milówki
Zespół 'Hulajniki' z Milówki

przymiarki do zakupu nowych strojow dla hulajnikow wzor stroju dla hulajnikow

Zespół powstał w 1999r. przy miejscowej Szkole Podstawowej w Milówce z inicjatywy Wandy i Kazimierza Potasiaków, i od tego czasu promuje kulturę Górali Żywieckich na estradach w Polsce oraz za granicą. Obecnie zespołem kieruje Zarząd Stowarzyszenia, który stara się pozyskiwać środki finansowe na działalność zespołu. Grupa liczy ponad 60 członków od dzieci z przedszkola po osoby dorosłe. W swoim repertuarze posiada gry i zabawy dziecięce oraz tańce Górali Żywieckich takie jak: koło, obyrtka, siustany i hajduk. Ponadto w okresie Świąt Bożego Narodzenia kolęduje po okolicznych miejscowościach śpiewając tradycyjne pastorałki i kolędy. 

 

2023 NCK dofinans etnoplska RGB

Przeczytaj także

 REKLAMA