REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Milówka: mieszkańcy zmuszeni są poruszać się po ruchliwej drodze! [WIDEO]

Milówka: mieszkańcy zmuszeni są poruszać się po ruchliwej drodze! [WIDEO]

Warunki pogodowe,

jakie mieliśmy w nocy z piątku na sobotę skutkowały obfitymi opadami śniegu na terenie Żywiecczyzny. Najgorsza sytuacja do tej pory jest w gminach wysoko położonych, w tym w Milówce, gdzie niektóre chodniki są nadal nieodśnieżone, a mieszkańcy zmuszeni są poruszać się po ruchliwej drodze. 

O tę sytuację zapytaliśmy Wójta Gminy Milówka Roberta Piętkę: 

Szanowni Państwo! Gmina Milówka w sezonie zimowym 2022/2023 utrzymuje tylko drogi gminne, leżące na terenie Gminy Milówka. Natomiast za jakość odśnieżania dróg powiatowych, jak również chodników przy tych drogach odpowiada Starostwo Powiatowe w Żywcu. To znaczy, Starostwo odpowiada za drogi powiatowe i chodniki przy tych drogach i zgodnie z interpretacją przepisów, które mówią, że jeśli posesja bezpośrednio danego mieszkańca przylega do chodnika, to mieszkaniec musi ten chodnik utrzymać. Zgadzam się z tym, aczkolwiek mieszkaniec, który już nie ma co z tym śniegiem zrobić, nawet gdyby chciał to odśnieżać, no to w świetle przepisów obowiązujących ma ten śnieg spryzmować na chodniku, a zarządca drogi jest zobowiązany do wywożenia tego śniegu. W tym przypadku Starostwo Powiatowe w Żywcu albo służby podległe, które działają na zlecenie. 

Mieliśmy zapewnienia, że najpierw jest utrzymana przejezdność na drogach powiatowych, to już się wydarzyło. Natomiast dzisiaj rano powinna być drożność przywrócona na chodnikach zgodnie z obietnicami wykonawcy, a wykonawca po prostu się z tego przyrzeczenia się nie wywiązał. 

Gmina Milówka w ramach wykonania zastępczego z centrum Milówki podjęła już akcję wywożenia śniegu i będziemy za to nie swoje zadanie obciążać Starostwo Powiatowe w Żywcu, gdyż takie mamy wstępne zapewnienie ze strony Pana Starosty, że możemy to zrobić dlatego, że wykonujemy zadanie nie swoje, pomagamy Powiatowi i jak najbardziej należy nam się z tego tytułu rekompensata. 

 - powiedział Wójt Gminy Milówka Robert Piętka
- powiedział Wójt Gminy Milówka Robert Piętka
 

O komentarz poprosiliśmy również rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Żywcu, Dariusza Szatanika: 

 

 

Dziś sytuacja jest opanowana, nie mamy żadnych zgłoszeń dotyczących ekstremalnych sytuacji, drogi są przejezdne. Zalecana jest ostrożność, bo jest ślisko z uwagi na występujący mróz.

Jeżeli chodzi o chodniki, w tej chwili trwa akcja odśnieżania, bo w pierwszej kolejności - z uwagi na to, że najważniejsze są ciągi komunikacyje -  wszystkie solarki i pługopiaskarki skierowane były na drogi. W tej chwili trwa akcja udrażniania chodników w miejscowościach i gminach, które obsługuje Powiatowy Zarząd Dróg

Prosimy wszystkich mieszkańców powiatu żywieckiego o cierpliwość, gdyż sytuacja jest wyjątkowa, nie da się być w każdym miejscu jednocześnie. Ilość urządzeń i osób jest ograniczona, robimy to po kolei, systematycznie. Prawdopodobnie w ciągu najbliższego dnia lub dwóch sytuacja na chodnikach  będzie opanowana. Będzie można spokojnie się poruszać. Na tą chwilę bardzo prosimy o ostrożność z uwagi na to, że sytuacja jest jeszcze nie do końca stabilna.

Dariusz SZATANIK
Dariusz SZATANIKRzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu

Stan chodnika:  

 

Przeczytaj także

 REKLAMA