REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 

A wszystko to dzięki

inicjatywie mieszkańca Kamesznicy Piotra Monia, który z własnej inicjatywy pomalował zabytkowy obiekt. Jak sam mówi, była to po prostu potrzeba serca.

kaplkam2

Krzyż " u Sobla" znajduje się na terenie Parku Dworskiego w Kamesznicy i został postawiony w 1833 roku z inicjatywy hrabiny Potockiej z rodu Oborskich. Mowa o krzyżu "U Sobla". 

W jego dolnej części odnaleźć możemy herb Potockich - Pilawa. Nie został jednak postawiony w Parku bez powodu, bo zamknięta jest w nim historia Teresy i Marcela Potockich. Otóż mąż Teresy był człowiekiem nadużywającym alkoloholu, niewierzącym i skorym do przemocy. Legenda głosi, że za to właśnie spotkała go kara i stracił wzrok. 

kaplkam3

Teresa jednak postanowiła go ratować. Powierzyła więc jego wyzdrowienie Bogu, a wyrazem zaufania w boskie działanie był właśnie stojący do dziś krzyż. Pod nim to właśnie codziennie kobiety zbierały się pod krzyżem i modliły się o zdrowie niewierzącego męża. I znów sięgnąć musimy do legendy, która mówi, że na czas trwania modlitw Potocki odzyskiwał wzrok. 

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE