REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Zęby Smoka w Lalikach
Fot: wikipedia.org

Zęby Smoka w Lalikach

Miały chronić

przed sowieckimi czołgami. Są ewenementem i niezwykłą pamiątką z czasów II wojny światowej. Obok przebiegającej drogi ekspresowej S1 w dolinie potoku Czerna w przysiółku Piekło w Lalikach znajdują się unikatowe na skalę europejską zapory przeciwczołgowe zwane Zębami  Smoka. Zostały zbudowane w latach 1944 -1945 gdy trwały zakrojone na szeroką skalę przygotowania do obrony przed ofensywą Armii Czerwonej. 

Ich nazwa niewątpliwie pochodzi od kształu, jaki zyskały. Są jednak istotnym elementem fortyfikacji. Tworzyły ją żelbetowe  bryły, o kształcie ostrosłupa, wysokie na 90–120 cm. „Zęby” były ustawiane w kilku rzędach na wspólnym fundamencie.  Budowle te miały spowolnić czołgi przeciwnika na tyle, że stawały się łatwym celem dla oddziałów przeciwpancernych. Budowle te łączone były z innymi przeszkodami, jak np. rowami przeciwczołgowymi.

Bariery takie były powszechnie używane na frontach II wojny światowej.

Z kolei obiekty w Lalikach, niektóre z inicjałami Hitlera usytuowane są na jednej z wielu niemieckich linii obronnych znajdujących się na terenie Polski. To linia b-2 przebiegająca m.in. przez Dąbrowę Górniczą, Oświęcim, Bielsko-Białą, Żywiec i Zwardoń.

Fortyfikacje to 16 rzędów kamiennych, ostro zakończonych zębów. Niestety po wybudowaniu drogi ekspresowej znaczna częśc umocnień została zniszczona. Do chwili obecnej w nienaruszonym stanie pozostał tylko jeden rząd. 

 REKLAMA

Przeczytaj także