REKLAMA

 REKLAMA

Robert Piętka

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

REKLAMA

jacek jarco

 

Pod wezwaniem Ducha Świętego w Lalikach...
Fot: laliki.wiara.org.pl

Pod wezwaniem Ducha Świętego w Lalikach...

Ze względu na rozległe

tereny obecnej wioski Laliki i dużych odległości do najbliższych kościołów, już przed II wojną światową rozważano możliwość budowy kościoła na tym terenie. W 1947r uległa spaleniu od pioruna dzwonnica na Pochodzitej. Odbudowując ją rozszerzono do wielkości niewielkiej kaplicy i od tego czasu przyjeżdżał tu na mszę św. 2 razy w miesiącu ksiądz z Milówki. W 1965r. ś.p. ks. Stanisław Fijałek rozbudował tę kaplicę i odtąd rozpoczęło się tu stałe duszpasterstwo.

W 1981r. do Lalik posłany został ks. Kazimierz Buba, któremu ks. bp Jan Pietraszko zlecił budowę nowego kościoła w centrum wioski. Wspólnie wyznaczyli najodpowiedniejsze miejsce pod budowę kościoła i plebanii. Projekt kościoła został wykonany przez małżeństwo Zbigniewa i Ilony Główka z Bielska-Białej Straconki. Ks. bp Jan Pietraszko zatwierdzał także wystrój wnętrza tego kościoła. Działki pod budowę kościoła i plebanii ofiarowały bezpłatnie 4 rodziny: Józef i Anna Brączek, Ludwik i Michalina Pytel, Józef i Otylia Urbaczka, Józef i Maria Brączek.

lalikikosciol2

Pierwsze prace rozpoczęły się w 1983r. od wypalenia 110 tys. cegieł. 22 VI 1983r Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, który został wmurowany przez ks. bpa Pietraszko 16 IX 1984r., a kopanie fundamentów pod kościół zaczęto 16 VII 1984r. Aby podziękować Bogu za dotychczasowe prace budowlane w zimie 1984/1985 po domach wędrował obraz M B Częstochowskiej. W pierwszą sobotę lipca 1985r w kościele, który był wtedy w surowym stanie, pobłogosławione było małżeństwo Mieczysława i Heleny Zawada. Pan Młody wspólnie z Franciszkiem Szczotką najwięcej angażowali się przy pracach ciesielskich i murarskich. Nowy kościół poświęcił 4 VI 1987r ks. kardynał Franciszek Macharski odprawiając pierwszą Mszę św. ku czci Zesłania Ducha Świętego. W czerwcu 1992r poświęcone zostały przez ks. bpa Tadeusza Rakoczego dzwony, na które parafianie składali się przez 2 lata. W 2002 roku rzeźbiarz z Białki Tatrzańskiej wykonał stacje drogi krzyżowej, która została poświęcona w czasie wizytacji przez ks. bpa T. Rakoczego. Następnego roku kamieniarz z Węgierskiej Górki wykonał dla naszego kościoła z marmuru ambonkę, chrzcielnicę i wykończył ołtarz soborowy. Ks. Stanisław Czernik polecił nam młodego, zdolnego rzeźbiarza z Białego Dunajca, p. Tadeusza Franosza, który wykonał z drzewa lipowego płaskorzeźbę ołtarzową przedstawiającą scenę Zesłania Ducha Świętego. Projekt tej rzeźby zrobiła siostra Teofora ze Zgromadzenia SS. Boromeuszek. Dziełem tego rzeźbiarza jest także popiersie Jana Pawła II. W marcu b.r. stolarz z Koniakowa wykonał sedilia do prezbiterium.

Bryła kościoła w Lalikach wspaniale wkomponowana jest w krajobraz Beskidów, a jego lokalizacja sprawia, że jest on z daleka widoczny dla przejeżdżających trasą pętli beskidzkiej, a teraz także dla jadących drogą ekspresową Bielsko-Biała – Zwardoń. Wystrój wnętrza kościoła zawiera wiele elementów drewnianych, jak np. symboliczne przedstawienie darów Ducha Świętego na balustradzie chóru, ponieważ wchodząc do górskiego kościoła, spodziewamy się zobaczyć dużo elementów wykonanych z drzewa. 26 III 2011r w czasie wizytacji kanonicznej ks. bp Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła parafialnego. 

Historia parafii Zesłania Ducha Świętego jest niewiele młodsza od historii wsi Laliki. Na specyfikę tej wioski wpłynęło jej położenie, mianowicie przebiega tędy niepisana granica geograficzna, kulturowa między Beskidem Śląskim, a Beskidem Żywieckim, natomiast przed 1992r. także granica między diecezją Krakowską, a Katowicką. Przed 1949r. obecna wieś Laliki należała do wsi Szare, które dzieliły się na Szare Dolne, zwane też Szare Dziedziny i Szare Gronie. W 1949r. odłączono Szare Gronie i z kilku przysiółków utworzono wieś Laliki, która to nazwa oznacza w miejscowej gwarze grupę gospodarstw, bądź też "wierchy", czyli szczyty. Przez malowniczo położone na "groniach" (600-900m n.p.m.) Laliki przebiegają uczęszczane szlaki: Żywiec - Wisła (pętla beskidzka), Żywiec - Zwardoń - Czadca (Słowacja), dawniej biegła tędy droga zwana "cesarką" - stary szlak wiodący na Węgry, którym eksportowano niezwykle cenny kiedyś towar, jakim była sól, z Wieliczki i Bochni. Obecna parafia Laliki należała w części do parafii Milówka, w części do parafii Zwardoń. Pierwszym kapłanem, który zaczął działalność duszpasterską, zamieszkując na tym terenie był ks. Stanisław Fijałek. Od 1965r. wspólnie z parafianami rozbudowuje starą dzwonnicę, stojącą w przysiółku Pochodzita, do której dojeżdżali dotąd co 2 tygodnie z mszą św. księża z Milówki. Kościółek, który powstał z dawnej dzwonnicy został wykonany w regionalnym stylu i jest obecnie jednym z oryginalniejszych drewnianych obiektów sakralnych naszej diecezji. Parafię Laliki zamieszkuje około 770 osób, lecz gospodarstwa rozciągają się w promieniu 4km od kościoła parafialnego. W chwili obecnej na terenie parafii znajdują się 3 obiekty sakralne: kościół parafialny p.w. Zesłania Ducha Świętego na Kasperkach, którego budowę rozpoczął w 1985r. ks. Kazimierz Buba, kościółek filialny p.w. M.B. Nieustającej Pomocy na Pochodzitej i zabytkowa, kamienna kaplica z 1688r. p.w. Narodzenia NMP, obecnie w remoncie, a znajdująca się na granicy przysiółków Pawliczne i Tarliczne.

Źródło: lalikiwiara.org.pl

 REKLAMA

Przeczytaj także