REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Zespół Regionalny ''Hulajniki'' z Milówki

Zespół Regionalny ''Hulajniki'' z Milówki

Są z nami na niejednej

lokalnej uroczystości. 

Zespół Regionalny „Hulajniki” powstał w 1999r. przy Szkole Podstawowej w Milówce. Założycielami jest małżeństwo Wanda i Kazimierz Potasiakowie, którzy są autorami układów choreograficznych i doboru muzyki. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z gwary górali żywieckich, gdzie „hulajnik” to młody pasterz lubiący się bawić. Początkowo członkami zespołu były dzieci z Milówki, ale z biegiem lat dołączyły osoby z okolicznych miejscowości.

W swoim repertuarze zespół posiada dziecięce zabawy, wiązanki pieśni i tańców góralskich oraz, kolędy i pastorałki charakterystyczne dla Żywiecczyzny. Podczas występów zespół prezentuje takie tańce jak: koło, obyrtka, siustany i hajduk.

„Hulajniki” koncertowały w Polsce m.in. na festiwalach w Nowym Sączu, Krakowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Kołobrzegu oraz Gorzowie Wielkopolskim. Prezentowały się   również na Międzynarodowych estradach w Macedonii, Austrii, Anglii, Chorwacji, we Włoszech oraz na Krymie i Sycylii.

Corocznie zespół występuje na Tygodniu Kultury Beskidzkiej oraz podczas imprez organizowanych w Milówce i okolicznych miejscowościach. W okresie Świąt Bożego Narodzenia prezentuje kolędy i pastorałki w miejscowym kościele parafialnym.

Od  lat organizuje także bale karnawałowe z których dochód przeznaczany jest na uczestnictwo zespołu na festiwalach w kraju i za granicą oraz dalszą działalność.

Zespół Hulajniki to jednak nie tylko świetna muzyka góralska, to także mistrzowie ziemniaczanych placków: 

hulajniki4

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą:

  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Krakowiak” w Krakowie
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Gorzowie Wielkopolskim
  • nagrody i wyróżnienia na Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Regionalnych w Cieszynie, Istebnej, Wiśle, Rabce, Chorzowie, Rybniku
  • Nagroda za Wartości Artystyczne Programu na Festiwalach w Chorwacji, Włoszech, Macedonii
  • I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Czechach

Przeczytaj także

 REKLAMA