REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Milówka - za nami półrocze, czas na podsumowanie

Milówka - za nami półrocze, czas na podsumowanie

Mijające półrocze to dobry czas na podsumowanie tego,

co zostało zrealizowane w tym czasie w gminie Milówka. A o szczegółach opowiada Wójt Gminy Milówka Robert Piętka oraz Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kamiński. 

Wójt Gminy Milówka Robert Piętka: Dla naszej gminy pierwsza połowa roku 2018 byla czasem realizacji znaczacych inwestycji, ale i czasem znaczących zmian, chociażby w oświacie. Wymagało to od nas, samorządowców i pracowników Urzędu Gminy, sporo wysiłku i nakładu pracy. Myślę jednak, że z tymi zmianami sobie poradziliśmy i z tego co słyszę, mieszkancy w większości to doceniają. Chodzi tutaj o podwyżki dla nauczycieli i dodatkowy odzial przedszkolny utworzony w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kamesznicy. 

Oprócz oświaty dużo dzieje w związku z licznie realizowanymi projektami unijnymi. W trakcie budowy jest ścieżka rowerowa na wysokości sklepu "Biedronka" oraz parking na Gminnym Ośrodkiem Kultury, który automatycznie zwiększy ilość miejsc parkingowych na terenie Gminy. Niedawno zakończyliśmy budowę i udostępniliśmy parking przy parku gminnym oraz przy stacji paliw w Milówce oraz długo wyczekiwany plac zabaw "Czerwona Jarzębina" w Kamesznicy. 

Niezbyt ciekawa sytuacja natomiast zaistniała w sprawie byłego budynku Kina "Tęcza". Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie przebudowy całego obiektu, jak i rozbudowy o dodatkowe pomieszczenia, jednak nie został on wybrany do dofinansowania. Szkoda, bo mieliśmy ogromną nadzieję, że w tym roku rozpoczniemy prace budowlane. Pewne jest jednak to, ze nie spoczniemy, dopóki ten wielki budynek nie zostanie odnowiony. Jest to w jakiejś mierze wizytówka naszej Gminy, znajduje się przy głównej drodze, posiada swoją historię i jak na razie nie zachwyca wyglądem. Planujemy złożenie kolejnego wniosku w naborze organizowanym do 30 września. 

W dalszym ciągu oczekujemy na ocenę wniosku dotyczącego remontu byłego przedszkola, znajdującego się przy ulicy Dworcowej w Milówce  umieszczenie w nim siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej oraz stworzenia tam Muzeum Godów Żywieckich. Aktualnie jest złożony wniosek i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.  

Pod znakiem zapytania jest sprawa ul. Łęgowej, traktujemy ją jako szkodę powodziową, dlatego staramy się o uzyskanie dotacji na to zadanie. 

Niedawno odebrałem promesę i cieszę się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Naszej Gminie została przyznana kwota w wysokości 1 195 000 zł, która będzie dobrym zastrzykiem finansowym na remonty dróg. 

Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kamiński: Warto też wspomnieć o rządowym programie "Dobry start", który oferuje 300 zł dla każdego ucznia. To inwestycja w edukację naszych dzieci. Jak można przeczytać na stronie MEN, pomoc ta trafi do ponad 4,6 miliona uczniów. Zachęcamy więc do składania wniosków. 

Obecnie przygotowujemy Amfiteatr nad Sołą, tak by sprzyjał przybyłym na imprezy kulturalne. Niedawno zostały zamontowane nowe ławki oraz rozstawiliśmy namioty, z ktorych mozemy korzystać od ostatniej imprezy sylwestrowej. Są to bardzo przydatne rzeczy. Droga jest w tragicznym stanie, staramy się wię, by dojazd do Ośrodka Zdrowia i budynków został odnowiony. 

Jeśli chodzi o odnowę starej remizy strażackiej, znajdującej się za budynkiem Urzędu Gminy, mamy już podpisana umowę z wykonawcą robót. Jest to projekt w systemie "zaprojektuj i wybuduj", więc wykonawca przed rozpoczęciem robót budowlanych musi sporządzić dokumentację projektową. Dokumentacja ta jest już na ukończeniu i niebawem powinny zacząć się prace remontowe. Termin zakończenia inwestycji to 15 pażdziernika. 

Ogłoszony został kolejny przetarg na modernizację stacji uzdatniania wody. Liczymy, ze tym razem znajdziemy wykonawcę robót, gdyż zadanie to jest niezwykle ważne, by zapewnić ciągłość w dostawach wody. 

Warto wspomnieć o parkingu przy Amfiteatrze nad Sołą, którego remont planujemy wykonać jeszcze w tym roku. Czekamy tez na decyzje w sprawie dofinansowania remontu mostu w okolicy Szkoły Podstawowej w Szarem.

W kwocie uzyskanej promesy odnowione zostanie pięć dróg na terenieSołectwa Milówka, Nieledwia, Laliki i Kamesznica. Prace obejma ponad 2 km dróg i zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Część umów na wykonanie remontów jest już podpisane, w pozostałych czekamy na rozstrzygnięcia przetargów. 

 

 REKLAMA

Przeczytaj także