REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Kolejne nowości w Bibliotece w Milówce!

Kolejne nowości w Bibliotece w Milówce!

Klub książki w Milówce znowu poleca bardzo ciekawe nowości.

Pani Celina Dunat na ostatnim spotkaniu, ktore mialo miejsce w dniu 6 czerwca, zaprezentowała już drugą świetną powieść Juliana Barnesa: "Poczucie kresu" ( po "Zgiełku czasu"), cała serię reportaży podróżniczych z Azji, Afryki , Ameryki Południowej i Rosji, no i oczywiście reportaże obyczajowe Kustyny Kopińskiej pt. "Z nienawiści do kobiet". Polecała także książki Mikołaja Grynberga: " Rejwach" i "Ksiega wyjścia".

"Poczucie kresu" to powieść o młodzieńczej przyjaźni kilku chłopaków, którą zniszczyła miłość do jednej dziewczyny . Jak zwykle Barnes precyzyjnie i po mistrzowsku pokazuje rozwój uczuć a potem ich destrukcyjny wpływ na życie wielu ludzi, choć oni sami do końca nie są tego świadomi.
Reportaże Justyny Kopińskiej, jak zwykle przejmujące, pokazują, że dzisiejszy świat nie jest łaskawy dla kobiet, szczególnie dla tych, które nie mają wsparcia w rodzinie i w swoim najbliższym srodowisku.
Książki Mikołaja Grynberga nawiązują do wydarzeń Marca 1968 r. i sytuacji Polaków żydowskiego pochodzenia w tamtym czasie i we współczesnej Polsce. "Księga wyjścia" to zbiór rozmów z Polakami, którzy zostali wyrzuceni z Polski przez władze komunistyczne w latach 1968 -1971. Wyjechali do USA, Izraela, Kanady , Danii czy Szwecji , jakoś się urządzili, ale serce zostało w Polsce i boli. Co dziwne, a może zrozumiałe – coraz bardziej... . Przejmujące rozmowy, które rodzą zasadnicze pytanie: jakby to było, gdyby to mnie i moją rodzinę spotkało? Jakby to było, gdyby to mnie wyrzucono z mojego kraju, bo mam inny kolor oczu , włosów czy inaczej wierzę?
"Rejwach" jest równie wstrzasajacą książką: o tych, co zostali, nie wyjechali, ale boją się przyznawać do swojego żydowskiego pochodzenia. Olga Tokarczuk w krótkiej recenzj mówi : jeśli tak jest, to my, Polacy, mamy problem. Niestety, mamy... .
Na koniec pani Dunatzostawiła prawdziwą perłę wśród nowości: "Ósme życie" Nino Haratischwili, młogej, gruźińskiej pisarki, która w epickiej powieści opisała historię swojej gruźińskiej rodziny. To historia , która rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, a zakończyła w roku 2012. Ponad wiek – XX wiek- najkrwawszy w dziejach świata to jeszcze jeden bohater tej poruszajacej książki, o tym, jak silne więzi rodzinne i miłość pozwalają przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu. To też powieść o silnych kobietach, dzięki którym rodziny trwają, przekazują sobie wartości i pamięć o historii. A wszystko to przenika niesamowity zapach czekolady, której sekretny przepis przekazywany jest z pokolaenia na pokolenie.
Wszystkie nowości to świetne książki – każdy znajdzie wsród nich coś dla siebie. Warto przyjść i wypożyczyć – najlepiej wszystkie, bo są tak dobre jak najlepsza czekolada!

 REKLAMA

Przeczytaj także