REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Gorąca sesja, czyli policja na mieszkańców

Gorąca sesja, czyli policja na mieszkańców

W Gminie Jeleśnia wrze.

I to nie od wczoraj. "Szkół nie oddamy, będziemy walczyć" - stanowisko mieszzkańców nie pozostawia żadnych wątpliwości. Przypomnijmy: w planie jest likwidacja aż trzech szkół w Gminie: w Mutnem, w Pewli Wielkiej i w Korbielowie.

Powodem takiej decyzji są oszczędności i niż demograficzny.

Owszem, koszty w oświacie należy racjonalizować, ale czy aż w taki sposób? Gmina Jeleśnia to jedna z większych obszarowo gmin w Polsce. Odległości między sołectwami są znaczące i nie mozna specyfiki tej gminy porównywać do innych gmin w powiecie. 

Jakie będą konsekwencje likwidacji szkół?

Oczywistym jest chyba, ze ucierpią na tym fakcie i dzieci, i nauczyciele. Warto podkreślić, iż zadaniem gminy jest tak organizować sieć szkół, by zachowany były wytyczne odległości podane przez MEN. W przypadku dzieci młodszych mowa jest o 1,3 - 3 km. Powyżej tej odległości - zadaniem Gminy zapewnić jest dowóz. Co generuje koszty.

Na ostatnią sesję rady gminy licznie przybyli mieszkańcy. Prawie 60 osób, które oburzone są planowaną zmianą. Eskalacja konfliktu między władzą gminy a mieszkańcami poskutkowała... wezwaniem policji. Czy jednak emocje były na tyle gorące, że ugasić musieli je mundurowi?

 

Przeczytaj także

 REKLAMA