REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Z czego słynie Jeleśnia, czyli zabawka ludowa

Z czego słynie Jeleśnia, czyli zabawka ludowa

Nie od dziś wiemy,

iż gmina Jeleśnia jest skarbnicą folkloru. Dziś przyjrzyjmy się więc zabawce ludowej, a z nią niewątpliwie kojarzy się pochodzący z Pewli Wielkiej Marian Łoboz.

jelesniamarian1

Marian Łoboz wraz z żoną Wiesławą są jednymi z najbardziej znanych na Żywiecczyźnie twórców ludowych.  Rodzinne tradycje zabawkarskie Marian Łoboz kultywuje od najmłodszych lat. Tajniki wyrobu i zdobienia zabawek przekazali mu rodzice Władysław i Agnieszka oraz dziadek Józef. Przy wyrobie i sprzedaży zaangażowana była cała rodzina. Podobnie i dzisiaj umiejętności zabawkarskie rodzice Marian i Wiesława przekazali synom Piotrowi i Krzysztofowi. Łobozowie sprzedawali swoje wyroby na targach i odpustach zarówno w okolicznych miastach (Wadowice, Andrychów, Żywiec), jak i na Śląsku.  Wykonywali przede wszystkim koniki, karuzelki, „klepoki”, ale także bryczki, wozy drabiniaste, kołyski, taczki. Do dotychczasowego asortymentu zabawkarskiego Marian dołożył konia ze skrzydłami – pegaza, konia na biegunach, na kółkach, kaczki, jelonki.  Pracując wykorzystuje narzędzia po dziadku i ojcu, dostosowując je do swoich potrzeb.

jelesniamarian2

 Marian i Wiesława należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wielokrotni laureaci konkursów związanych bezpośrednio z tematyką drewnianych zabawek ludowych, uczestnicy Targów Sztuki Ludowej, festynów i imprez o charakterze kulturalnych na terenie Gminy Jeleśnia (Gody Jeleśniańskie, Redyk w Korbielowie, Dni Jeleśni, Pożegnanie Lata, warsztaty sztuki ludowej dla turystów w Starej Karczmie w Jeleśni i Karczmie pod Borami w Korbielowie) oraz Powiatu Żywieckiego ( Tydzień Kultury Beskidzkiej, Karnawał w Beskidach, Dni Powiatu Żywieckiego).

Prace ich znajdują się w Galerii Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, w Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Miejskim w Żywcu, Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, Muzeum Zabawki w Stryszawie.

 

Przeczytaj także

 REKLAMA