REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Jeleśniańskie nekropolie...

Jeleśniańskie nekropolie...

Założony prawdopodobnie pod

koniec XVI wiek,  znajdował  się przy kościele św. Wojciecha w Jeleśni. Do dziś jednak zachowane są  nagrobki, leżace wzdłuż kamiennego muru, otaczającego kościół, ale jeżeli się dobrze przyjrzeć można jeszcze gdzieniegdzie odnaleźć obrośnięte mchem kamienne płyty "pochłaniane" powoli przez ziemię.

 Na tym przykościelnym cmenatrzu  znajduje 10 płyt nagrobnych kamiennych z zachowanymi napisami i kilkanaście nagrobków - m.in  Artura Zipsera- miejscowego nauczyciela, zmarłego w 1881 roku,  Józefa Łazarskiego– nauczyciela szkoły ludowej w Jeleśni, posła do sejmu krajowego galicyjskiego we Lwowie. Pod ścianą zachodnią znajdują się 4 grobowce miejscowych księży. Na cmentarzu przy kościele został pochowany także Józef Ślopek Juraszek. Po jego pogrzebie ludzie umieścili nad jego grobem obeliks, który zaginął w niejasnych okolicznościach. Wokół budynku kościoła znajdują się drzewa, uznane przez konserwatora przyrody, za zabytkowe. Część z nich została wycięta, bowiem zagrażała budynkowi kościoła i nagrobkom. W latach 90. XX w., w północnej części placu kościelnego, została wybudowana Kaplica pogrzebowa, odrestaurowana i zaopatrzona w chłodnię na dwie trumny w 2011 roku.

jelesniacmentarz1

 

 Parafia  pw św. Wojciecha w Jeleśni posiada jeden z największych w dekanacie jeleśniańskim cmentarz parafialny, na tak zwanym Suchoniowym polu. Do lat 80. XX wieku (a nawet i obecnie) chowani byli  i są nadal mieszkańcy pochodzący z okolicznych wiosek. 

Na cmentarzu spoczywają: 

 

  • Wojciech Szwed – poseł z przełomu XIX/XX wieku, starający się o utworzenie Szkoły Realnej w Żywcu (obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika) – sektor 2, grób nr 1387;
  • Jan Dušek – arcyksiążęcy nadgajowy zmarły 5 lutego 1916 roku – sektor 3, grób nr 682;
  • Maria i Antoni Witkowie – byli właściciele Starej Karczmy w Jeleśni  -  sektor 7, grób nr 2750;
  • Franciszek Basik – żołnierz zastrzelony na Pilsku 1 września 1939 – sektor 2, grób nr 1545;
  • Irena Dybek – siostra Krzysztofa Pendereckiego  – sektor 7, grób nr 2711
  • Magdalena Zawada zd. Łukaszek – nauczycielka, poetka zmarła 15 lipca 1996 roku w Krakowie – sektor 4, grób nr 1975;
  • dr hab. inż. Władysław Mizia – Kierownik Katedry Maszyn i Urządzeń Elektrycznych na Politechnice Śląskiej – sektor 5, grób nr 2596.

 REKLAMA

Przeczytaj także