REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Góra orawskich zbójników, czyli magiczne Pilsko

Góra orawskich zbójników, czyli magiczne Pilsko

Jest drugim pod względem

wysokości szczytem w Beskidach. Właściwy szczyt znajduje się już po słowackiej stronie, natomiast granica między Polską a Słowacją przebiega na wysokości 1542 m. n.p.m. Miejsce, w którym znajduje się "polski szczyt" Pilska nazywane jest Górą Pięciu Kopców. Charakterystycznym elementem "właściwego" szczytu Pilska, jest krzyż. 
To jedna z nielicznych gór w Beskidach, gdzie możemy wędrować wśród kosodrzewiny. 

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Pilsko. Może ona pochodzić od dawnej, pojawiającej się w XVIII-wiecznych dokumentach nazwy podszczytowej hali Pielsko, ta zaś od nazwiska właściciela, Piela. Może też pochodzić od dawnego określenia miejsca „piłowania” czyli pozyskiwania drewna. Ludowy przekaz wiąże nazwę z „opijaniem się” orawskich zbójników, którzy mieli zbierać się na szczycie. Taką wersję podaje wójt Komoniecki  w swoim Dziejopisie żywieckim. Po raz pierwszy w druku nazwę Pilsko podaje w 1721 r. ks.Gabriel Rzączyński.  Był on także pierwszym odnotowanym zdobywcą szczytu. A. Siemionow zaś uważa, że nazwa Pilsko jest zniekształceniem słowackiej nazwy Polski. 

pilko

Kopuła szczytowa Pilska jest płaska i rozległa.  W górnych partiach występuje naturalnego pochodzenia kosodrzewina, stanowiąca w tym masywie najwyższe piętro roślinności. Na najwyższej kulminacji, po stronie słowackiej, znajduje się ołtarz polowy i krzyż ustawione przez mieszkańców orawskiej wsi Mutne.  Corocznie w lipcu proboszcz z Mutnego odprawia tam mszę świętą. Na północno-wschodnim zboczu Góry Pięciu Kopców, przy żółtym szlaku, znajduje się krzyż upamiętniający jedną z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej, poległego w tym miejscu 1 września 1939 roku żołnierza Basika.

Szczyt jest popularnym miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji, a przy doskonałej widoczności także na wschodnie szczyty Sudetów. Północne stoki masywu Pilska są popularne zimą wśród narciarzy.

pilsko3a

Przeczytaj także

 REKLAMA