REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Cudowna Kapliczka na Janikowej Grapie

Cudowna Kapliczka na Janikowej Grapie

Kapliczka na Janikowej Grapie wybudowana została w lasach obok źródełka,
które służyło jako wodopój dla wypasanych w okolicy owiec. Legenda mówi, że w miejscu tym w 1860 roku ukazała się komuś Matka Boska, a w 1861 źródełko zostało obłożone kamieniami. Niektórzy twierdzą, że żródełko ma moc uzdrawiania. W roku 1935 Szczepan od Golisów, który miał pseudonim Legionista prawdopodobnie zapoczątkował budowę kapliczki, po czym wyemigrował. Po powrocie do kraju Golisowie sfinansowali dalszą budowę kapliczki zlecając te roboty wykonawcy o nazwisku Dunat.
 
Kolejnym etapem było dobudowanie na kapliczce dzwonnicy w intencji 4-letniego dziecka, które uległo poparzeniu i na skutek tego zmarło. Kapliczka stoi na szlaku pielgrzymkowym na Jasną Górkę. Jeszcze kilka lat temu były sprawowane tam Msze Święte w czerwcu na Św. Jana, a mieszkańcy Jeleśni Dolnej każdą niedziele urządzali spacery do kapliczki, bo ”bez tego spaceru niedziela to nie była niedziela”. Od tego czasu kapliczka stała zaniedbana, uszkodzeniu uległa dzwonnica, połamały się krzyże, odpadał tynk. Kapliczka była w opłakanym stanie do momentu, gdy w roku 2008 zainteresowała się nią pani Maria Góra przewodnicząca KGW w Jeleśni. Informacje o fatalnym stanie kapliczki rozpowszechniła wśród mieszkańców Jeleśni Dolnej, którzy ochoczo zaoferowali pomoc finansową oraz prace w celu wyremontowania kapliczki.
 
Kapliczka została wyremontowana w ciągu trzech tygodni. W trakcie prac remontowych dokonano: odrestaurowania ołtarza, wyremontowano dzwonnicę, położono nową posadzkę z płytek, odnowiono elewację, został postawiony marmurowy próg. Wiele trudu włożyli w transport materiałów potrzebnych do remontu na stromą gorę. Wybudowali kładkę przez rzekę, dzięki której stało się możliwe dojście do kapliczki.
 
Przyczynili się do tego głównie: Maria Góra, Zdzisław Waligóra, Greń Bogusław, Kazimierz Buława, Antoni Smagoń, Jan Skrzyp, Małgorzata Niewiedział, Krystyna Niewiedział, Janusz Dybczak, Tadeusz Cwajna. Kolejne prace w latach następnych obejmowały poprawienie dojścia do kapliczki. Wyremontowano drewniane schody prowadzące na wzniesienie, kilkukrotnie remontowano kładkę przez rzekę Koszarawę prowadzącą do szlaku pielgrzymkowego. Udało się to dzięki ogromnemu zaangażowaniu pań z KGW Jeleśnia, strażaków z OSP Jeleśnia oraz radnych z Jeleśni- Janusza Klimczaka i Łukasza Hulbója. Jest to bardzo cenna inicjatywa mieszkańców Jeleśni. Potrafili sami się zorganizować w szlachetnym celu, który razem ich spajał i mobilizował.

Przeczytaj także

 REKLAMA