REKLAMA

 REKLAMA

Robert Piętka

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

REKLAMA

jacek jarco

 

Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej

Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej

Zapraszamy do udziału w VI Festiwalu Ciemnego Nieba,

który jak co roku odbędzie się na terenie Sopotni Wielkiej w pierwszym, czynnym obszarze redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Główne punkty programu Festiwalu jak co roku zawierać będą m.in. mały koncert muzyczny na żywo, prelekcje tematyczne o ochronie ciemnego nieba i astronomii, a także co jest nowością od tego roku - aż dwie noce obserwacyjne z uwagi na maksimum Perseidów wypadające prawie idealnie w nów Księżyca. Co za tym idzie, ciemne niebo będzie naprawdę ciemne!

VI Festiwal Ciemnego Nieba będzie odbywał się w tym roku wg. następującego harmonogramu:

11/12 sierpnia 2018r. (sobota/niedziela)

12:00 - otwarcie punktu rejestracyjnego VI Festiwalu Ciemnego Nieba w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej (wydawanie materiałów i identyfikatorów uczestnikom, przydzielanie rezerwacji wyposażenia obserwacyjnego, miejsc w obserwacjach plenerowych itp.)

18:00 - powitanie uczestników i gości na Sali Wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP przy Obserwatorium Astronomicznym w Sopotni Wielkiej.

18:30 - prezentacja działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z historią powołania Programu Ciemne Niebo.

19:00 - wykład inauguracyjny "Metody redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem na przykładzie Sopotni Wielkiej" - koordynator główny Programu.

20:00 - wykład tematyczny: "Pomiary zanieczyszczenia sztucznym światłem na przykładzie sieci ALPS" - Koło Naukowe Studentów Astronomii, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

21:00 - przerwa kawowa przed nocnym programem.

21:30 - wykład tematyczny: "Perseidy. Obserwacje i podstawy astrofotografii" - pracownik Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

22:00 - początek koncertu muzycznego na żywo zespołu KOLORY band na Sali Wielofunkcyjnej wraz ze zwiedzaniem kopuły Obserwatorium Astronomicznego zlokalizowanej na dachu (w przerwach między utworami). Podczas koncertu prezentowane będą w tle zdjęcia głębokiego kosmosu na dużym ekranie (mgławice, galaktyki, gromady gwiazd itp.), zaś widownia będzie wyposażona w krzesełka i ławki dla zainteresowanych. Niestety z uwagi na ograniczenia lokalowe, nie będzie możliwości rozłożenia leżaków czy koców na Sali tak jak to miało miejsce w 2017 roku na hali sportowej!

0:00 - zakończenie koncertu na żywo - przerwa organizacyjna.

1:00 - nocny spacer grupy uczestników VI Festiwalu Ciemnego Nieba po obszarze ochrony ciemnego nieba "Szlakiem Miejsc Obserwacyjnych Stowarzyszenia POLARIS - OPP" na terenie Sopotni Wielkiej wraz z podziwianiem rozgwieżdżonego nieboskłonu na tle panoram i nokturnów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy otrzymają wyłącznie lampki koloru czerwonego. Prosimy nie zabierać źródeł ze światłem białym. 
______________
(w przypadku niepogody)

1:00 - przegląd zdjęć ciemnego nieba na projektorze multimedialnym w Sali Wielofunkcyjnej przy muzyce typu ambient-space wraz ze śledzeniem zmian i prognoz pogody na najbliższe godziny. 

3:00 - zakończenie pierwszego dnia i nocy VI FCN.

12/13 sierpnia 2018r. (niedziela/poniedziałek)

15:00 - zwiedzanie wystawy "Tradycje i zwyczaje związane z niebem na Żywiecczyźnie" pod 7m. namiotem sferycznym Fundacji Satelitarnej Polarisu, znajdującym się nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

17:00 - wykład tematyczny: "Dziedzictwo kulturowe związane z niebem ze szczególnym uwzględnieniem regionu Żywiecczyzny. cz. II" - pracownik Parku Etnograficznego w Ślemieniu.

18:00 - seans na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS pt. "Light pollution z orbity" wraz z prezentacją seansu nad makietą ochrony ciemnego nieba w skali H0 "Sopotnia Wielka 2050" i zwiedzaniem okolicznościowej wystawy plakatów nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem przy współpracy z Planetarium Śląskim w Chorzowie.

21:00 - przerwa kawowa przed nocnym programem.

21:30 - szkolenie BHP przed wyprawą terenową na obserwacje maksimum Perseidów w pozycji leżącej na łóżkach polowych.

22:00 - pobranie sprzętu obserwacyjnego przez uczestników z magazynu Stowarzyszenia POLARIS-OPP i wymarsz grupy obserwacyjnej na jedno z pobliskich Miejsc Obserwacyjnych w obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka.

23:00 - samodzielnie rozłożenie stanowisk obserwacyjnych przez uczestników - gotowość do obserwacji, rozdanie map nieba, latarek ze światłem czerwonym, racji energetycznych itp.

 REKLAMA

Przeczytaj także