REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Wierni trzech diecezji

– ostrawsko-opawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce – po raz kolejny spotkali się 21 sierpnia 2021 r. na modlitwie na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Malowniczy przysiółek Jaworzynki to miejsce, gdzie łączą się granice trzech państw. Pielgrzymi z sąsiadujących ze sobą diecezji modlili się w trzech językach, prosząc o pokój i Boże błogosławieństwo.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ostrawsko-opawskiej Martin David. Przy ołtarzu modlili się z hierarchą pasterz diecezji żylińskiej w Słowacji Tomáš Galis oraz biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który witając uczestników polowej Mszy św. zauważył, że „Trójstyk” przypomina ważne dla wszystkich chrześcijan słowo – „Trójjedyny” – będące określeniem Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

"To łączy wszystkich chrześcijan, podobnie jak wyznanie, że Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. W imię Boga Trójjedynego przychodzimy z trzech państw sąsiadujących ze sobą, by w naszych językach modlić się i oddawać Bogu cześć” – powiedział biskup.

W kazaniu bp Tomáš Galis przypomniał, że za niecały miesiąc Słowacja powita Ojca Świętego. Wyjaśnił, że wizyta papieża Franciszka na Słowacji będzie przebiegała pod hasłem „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”. W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że życie Józefa jest godne podziwu i stanowi wzór dla wszystkich ludzi. Zauważył, że ustanawiając Nadzwyczajny Rok św. Józefa papież określił opiekuna Świętej Rodziny „ojcem z twórczą odwagą”.

„Pomimo faktu, że mąż Dziewicy Maryi nie powiedział ani jednego słowa w Piśmie Świętym, jego działania są zdumiewające” –stwierdził biskup i wezwał do odważnego kroczenia drogą wiary.

W liturgii udział wzięli księża i wierni z przygranicznych diecezji. Byli obecni przedstawiciele parlamentów oraz reprezentanci różnych szczebli samorządu z Polski, Czech i Słowacji.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od procesji, która wyszła z polskiego Trzycatka w kierunku granitowego słupa wyznaczającego miejsce przecięcia się granic na Trójstyku. Procesja na Trójstyk tradycyjnie ruszyła z kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku.

Nazwa „Trzycatek” odnosi się do 30-procentowego cła od towarów, uiszczanego niegdyś podczas przekraczania granicy między Węgrami a Księstwem Cieszyńskim. Od 1993 r., kiedy powstała nowa granica między Czechami i Słowacją, zaczęto używać słowa „Trójstyk” dla określenia miejsca, gdzie stykają się granice trzech państw.

______________

diecezja.bielska.pl

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE