REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Serdecznie zapraszamy
na spotkanie online "Wilk - prawdy i mity" z dr hab. Sabiną Nowak, biologiem, badaczką wilków i rysi, założycielką i prezeską Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, mającego swoje biuro w Twardorzeczce w Gminie Lipowa.
 
Już dziś 24 maja na profilu fb Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej!
Jak zawsze, nasze spotkanie transmitowane będzie na żywo na profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej i będzie miało charakter interaktywny - każdy zainteresowany może zadawać pytania naszemu gościowi w komentarzach pod relacją.
Wilki kojarzą się z najdalszymi, niedostępnymi ostępami leśnymi. Tymczasem drapieżniki te żyją niedaleko nas, tu w Beskidach, w najzwyklejszych lasach gospodarczych wykorzystywanych przez miliony ludzi jako miejsce pracy lub rekreacji. Aby nas unikać, wilki osiągnęły mistrzostwo kamuflażu, prowadząc nocny, skryty tryb życia. Badanie ich zachowań, wzajemnych relacji czy użytkowania przestrzeni jest niezmiernie trudne. Pomocne okazują się nowoczesne narzędzia badawcze: automatyczne kamery, genetyka i telemetria GPS/GSM. Dzięki nim odkrywamy fascynujące tajemnice prywatnego życia wilków i udaje się obalić wiele mitów narosłych wokół tych drapieżników.
Dr hab. Sabina Nowak
Biolog, badaczka wilków i rysi. Jest założycielką i prezeską Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, mającego biuro w Twardorzeczce, w gminie Lipowa. Jest członkinią międzynarodowych grup specjalistów ds. dużych drapieżników. W latach dziewięćdziesiątych koordynowała działania na rzecz objęcia wilka i rysia ochroną gatunkową w Polsce. Od 1995 roku prowadzi badania nad wilkami w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, a od blisko 20 lat monitoruje rekolonizację zachodniej Polski przez te drapieżniki. Bada ekologię, komunikowanie się, zachowania socjalne, dynamiką i strukturę genetyczną wilków w najdalszych zakątkach kraju, od Karpat, Roztocza po Bory Dolnośląskie i wybrzeże Bałtyku. Zaangażowana w działania na rzecz ochrony dużych drapieżników i ich siedlisk, a także ograniczania wpływu infrastruktury transportowej na przyrodę. Współautorka kilkudziesięciu artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych (m.in. w Science), kilku książek, a także wielu wydawnictw popularnonaukowych na temat drapieżników. Współtworzyła i prowadziła serię 28 filmów dokumentalnych „Las Story”. Prowadzi wykłady i seminaria o dużych drapieżnikach w Polsce i za granicą.
Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE