REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

14 grudnia 2017 r. w Starym Zamku w Żywcu miała miejsce promocja projektu wydawniczego

„W zgodzie z naturą i kulturą. O siostrach Józefie i Zofii Sordyl”. Projekt realizowany przez Muzeum Miejskie w Żywcu, dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obejmował wydanie książki z filmem o życiu i działalności folklorystycznej sióstr Sordyl.

Józefa i Zofia są znanymi, cenionymi ludowymi śpiewaczkami i gawędziarkami, a równocześnie „ostatnimi polaniarkami” z Korbielowa, gospodarującymi –  jak niegdyś ich przodkowie oraz wiele beskidzkich rodzin – we wsi i na górskiej polanie. Publikacja ukazująca życie sióstr powstała w oparciu o ich opowieści, nieraz pełne dynamicznej akcji. Jako gawędziarki opowiadają bardzo plastycznie i sugestywnie, co starano się zachować w książce oraz w filmie. Promocji towarzyszyła wystawa ukazująca ich życie i dorobek artystyczny. Autorką opowieści o bohaterkach jest Barbara Rosiek, etnograf żywieckiego muzeum, zaś realizatorem filmu studio „Pryzmat” Foto-Video Jerzy Duda. Współorganizatorami projektu są Starostwo Powiatowe w Żywcu, Gmina Jeleśnia oraz Fundacja Braci Golec.

Promocja zgromadziła wiele osób związanych z kulturą ziemi żywieckiej, twórców ludowych oraz miłośników folkloru. Rozpoczęcie uroczystości oznajmił Józef Maślanka z Żabnicy sygnałem pasterskim zagranym na rogu. Podczas spotkania odbyła się projekcja fragmentów filmu ukazującego życie i osobowości sióstr, zaś autorka książki przybliżyła kuluary powstawania publikacji. Całość dopełniły pieśni z repertuaru sióstr Sordyl wykonane przez Grupę śpiewaczą Ogniska Fundacji Braci Golec z Porąbki.  Po oficjalnych uroczystościach do stolika przy którym bohaterki podpisywały książkę ustawiła się długa kolejka.

Miłym akcentem wydarzenia było oficjalne podziękowanie dla Roberta Wierzbickiego za udostępnienie zdjęć do publikacji.

Źródło: Muzeum Miejskie

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE