REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

10 grudnia br. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018.
Z inicjatywy Zarządu Województwa Śląskiego roczna praca eksploatacyjna względem obecnego rozkładu ulegnie zwiększeniu o ok. 5%. Wyniesie ona ok. 8,9 mln pociągokilometrów, z czego niespełna 7 mln wykonają Koleje Śląskie, a ok. 1,9 mln Przewozy Regionalne. Województwo Śląskie przeznacza rocznie ok. 180 mln zł na organizację transportu kolejowego. Z tej kwoty ok. 140 mln zł otrzymują Koleje Śląskie, a 40 mln zł Przewozy Regionalne (w tym ok. 5 mln zł ze środków Funduszu Kolejowego).
Celem wprowadzanych zmian jest zapewnienie lepszej dostępności transportowej zarówno wewnątrz województwa, jak i na liniach stycznych z województwami ościennymi.
Wybrane najważniejsze zmiany na wybranych liniach komunikacyjnych Województwa Śląskiego
Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń
Wszystkie pociągi osobowe kursujące na tej linii będą codzienne, dzięki rozszerzeniu terminów kursowania. Układ pociągów przyśpieszonych będzie podobny jak obecnie, tzn. w dni robocze kursować będą pociągi dowożące do pracy w Katowicach, a w dni wolne dowożące turystów w Beskid Żywiecki. Zadanie to będzie spełniał również pociąg Ornak do Zakopanego opisany poniżej. Ponadto ostatnia para pociągów w dobie będzie wydłużona do stacji Żywiec. Umożliwi to podróż z Katowic do Żywca po godzinie 23.00 oraz odwrotnie, podróż z Żywca do Katowic po godzinie 21.00. Katowice – Zakopane
Przyśpieszony pociąg Ornak z Katowic do Zakopanego przez Bielsko-Białą, Żywiec, Jeleśnię, Suchą Beskidzką, Rabkę Zdrój będzie kursował przez 63 dni w roku: w wybrane dni w okresach świątecznych, weekendy śląskich ferii zimowych oraz we wszystkie dni wolne od pracy w okresie od 1 maja do 30 września. Jest to możliwe dzięki wsparciu inicjatywy przez Województwo Małopolskie i ujęciu połączenia w umowie publicznego transportu zbiorowego. Pociąg będzie wyjeżdżał z Katowic o godz. 6.40,by wjechać do Zakopanego o godz. 11.10. Odjazd kursów powrotnych zaplanowano na godzinę 16.38 z Zakopanego i wjazd do Katowic o godz. 20.50.
Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE