REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Tańczysz? Śpiewasz? jesteś w wieku 30 - 50+ lat? Nie pozostaje nic innego, jak zasilić szeregi Grojcowian. 
W imieniu kierownika Zespołu Jadwigi Jurasz zamieszczamy poniższą informację:
"Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do współpracy zapraszamy osoby w wieku 30 +,40+,50+ i wyżej . Zapraszamy mieszkańców gminy którzy chcą z nami tworzyć Zespół "wielopokoleniowy".  Zapraszamy wszystkich którzy lubią śpiewać i tańczyć ! Przed nami czas przygotowania do wspólnego kolędowania! Informacje pod nr tel. 607 174 290 oraz na fb , e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pierwsze spotkanie 17.11.2017 o godz. 19-tej w siedzibie Zespołu w Brzuśniku ! Serdecznie zapraszamy !!!!"
 
Grojcowianie, czyli....
Początki działalności zespołów sięgają 1995 r kiedy to z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Jadwigi Jurasz powstał Dziecięcy Zespół Regionalny “MALI GROJCOWIANIE” z Wieprza. Kierownikiem i choreografem Zespołu została Jadwiga Jurasz, urodzona w Wieprzu, tancerka i choreograf, absolwentka Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu. Rok później z Zespołem związała się Brygida Murańska pochodząca z umuzykalnionej rodziny Wrzeszczów z Juszczyny. To ona zajmując się stroną muzyczną Zespołu wykształciła wielu utalentowanych muzyków ludowych. Z biegiem lat grupa dziecięca “MALI GROJCOWIANIE” rozrosła się do dużego Zespołu i trzeba było powołać Zespół Regionalny “GROJCOWIANIE” dla młodzież i dorosłych sympatyków Zespołu.
Obydwie grupy Zespołu prezentują folklor, muzykę i tańce Górali Beskidu Żywieckiego. W swoich programach prezentują charakterystyczne tańce: obyrtkę, siustany, koło, koń, krzyżok, bon, polki, walce i najbardziej popisowy hajduk. W programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy i zwyczaje doroczne górali żywieckich, bogactwo gwary, strojów i rekwizytów. Swoje umiejętności prezentują w opracowanych programach: “Jak dzieci wracały z odpustu”, “Na pasionku”, “Mali muzykanci”, “Zielone Świątki”, “Mojka”, “Wesele Górali Żywieckich”. Zespół pokazuje też zwyczaje kolędnicze: “Po kolyndzie u Pawlusa”, “Z gwiozdą i kozą po kolędzie” czy “Dziady Noworoczne”. “Grojcowianie” w swoim repertuarze mają wiele opracowanych pieśni o charakterze religijnym, maryjnym, a także kolędy i pastorałki, które często prezentują podczas uroczystości kościelnych. Od 2002 r oba zespoły zrzeszone są w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – Polska Sekcja CIOFF.
Opiekę nad Zespołami sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” z Wieprza oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz
Wszystkie
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE